Reklama

Zwrot podatku z PIT: zadbaj o niego już dziś

Rozliczając się z urzędem skarbowym często nie korzystamy ze wszystkich dostępnych możliwości. To spory błąd bowiem ulgi oraz odliczenia od podatku, to często szansa na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Co zrobić aby zadbać o wyższą kwotę zwracanego podatku?

Każdy zarabiający podatnik w Polsce na początku roku musi złożyć deklarację swoich dochodów - dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i prowadzących własny biznes. Dla wielu to przykry obowiązek, tym bardziej że przepisy podatkowe są skomplikowane i łatwo się w nich pogubić. Warto wiedzieć, że od roku 2020 każdy podatnik status zwrotu podatku może sprawdzić dzięki specjalnej funkcji "Twój e-PIT". Problemem nie jest więc już uzyskanie informacji o terminie dokonania zwrotu czy wysokości. A im wcześniej się tym zajmiemy, tym możemy liczyć na więcej korzyści. Jakich? Można wpłynąć nie tylko na termin oczekiwania na należne nam pieniądze, ale i wysokość zwrotu, jaki zobaczymy na koncie.

Reklama

Nadpłata oraz zwrot należnych nam pieniędzy

Często zdarza się, że kwota odprowadzonego przez nas podatku jest wyższa od tej, którą powinniśmy wpłacić. Wówczas następuje zwrot "nadpłaty", dokonywany przez odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania urząd skarbowy. Odprowadzanie wyższych zaliczek niż należny podatek to jednak nie jedyna sytuacja, gdy możemy liczyć na zwrot - możliwości jest dużo więcej i powinniśmy z nich korzystać.

Wiele osób nie jest bowiem świadomych, że zwracaną przez urząd skarbowy kwotę można zwiększyć w dość prosty sposób. W jaki? Mowa tutaj o różnego rodzaju ulgach, dzięki którym zapłacimy fiskusowi niższy podatek. Kwoty sięgają nawet kilkuset złotych, warto więc skorzystać z tej szansy.

Ulgi podatkowe: na co możemy liczyć?

Ulgi na jakie mogą liczyć podatnicy dzielimy na dwa rodzaje - odliczenia od podatku oraz odliczenia od dochodu. Pierwsze pozwalają obniżyć podatek i otrzymać zwrot nadpłaty, drugi - pomniejszają uzyskany dochód o określone wydatki.

Podatnicy mogą liczyć choćby na ulgę prorodzinną w wysokości 92,67 zł miesięcznie za dziecko (limit podatkowy rodzica to 56 tys. zł lub 112 tys. w przypadku małżeństw). Istnieje także ulga rehabilitacyjna - od dochodów odliczyć można  kwoty za zakup leków czy sprzętu rehabilitacyjnego (warunkiem jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub opieka nad osobą niepełnosprawną). Podatnicy mogą także skorzystać z ulgi  abolicyjnej (ta należy się osobom pracującym za granicą), ulgi na internet (odliczyć od dochodu możemy jedynie dwa razy, w latach następujących po sobie) czy związana ze zwiększonymi kosztami uzyskania przychodu. Na ulgę od dochodu mogą liczyć honorowi dawcy krwi - wysokość jest zależna od ilości krwi przekazanej w danym roku (potrzebne będzie zaświadczenie o ilości pobranej krwi).

Warta uwagi jest również ulga wiążąca się z oszczędzaniem na emeryturę poza świadczeniami państwowymi. Chodzi o tzw. "trzeci filar", czyli na przykład IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego), z którego mogą korzystać osoby fizyczne lub samozatrudnione.

Odkładanie na emeryturę również odliczymy od podatku

Wpłaty na IKZE każdy pracujący na umowie może odliczyć od podatku dochodowego, a tym samym zmniejszyć wysokość  zapłaconego podatku. Przy osiągnięciu limitu wpłat (6 310,80 zł) osoba fizyczna od podatku będzie mogła odliczyć 1 073 zł przy stawce podatkowej 17 proc. oraz 2 019 zł dla stawki 32 proc. Z kolei samozatrudnieni (jeśli wpłacą maksymalną dozwoloną kwotę, czyli 9 466,20 zł) rozliczający się według podatku liniowego odliczą 1 798 zł , a korzystający ze stawek 17 i 32 proc. - odpowiednio 1 609 zł oraz 3 029 zł. Korzyść oszczędzania w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest zatem podwójna - nie tylko budujemy swój kapitał na zabezpieczenie przyszłości , ale także możemy płacić y niższe podatki.

O tym, że warto  odkładać na własną emeryturę, raczej nie trzeba nikogo przekonywać - jej wysokość jest bowiem z roku na rok coraz niższa. Prognozy dla osób, które przejdą na emeryturę za 20 lub 30 lat są jeszcze gorsze. IKZE to opcja dla tych, którzy cenią sobie wygodę i chcą wykorzystywać wszystkie możliwości  dla zapewnienia sobie  finansowej poduszki bezpieczeństwa. Na platformie  inPZU.pl konto założymy bez wychodzenia z domu i zajmie nam to kilka minut. Minimalna wpłata to tylko 100 zł. Sporą korzyścią są niskie koszty, tj. brak opłaty za założenie konta, brak opłat manipulacyjnych oraz jedna z najniższych na rynku stawek procentowych za zarządzanie - 0,5 proc.  - tłumaczą eksperci TFI PZU. By jednak można było skorzystać z tej ulgi, końcówka roku pozostaje ostatnim momentem na założenie i zasilenie konta IKZE. Jeśli wpłata nie wpłynie na konto  do 30 grudnia 2021 roku  z ulgi podatkowej będzie można skorzystać dopiero w 2023 roku.

Od czego zależy termin zwrotu podatku?

Wraz ze zbliżającym się terminem składania zeznań warto także pamiętać, że termin zwrotu zależy od nas samych. Znaczenie ma to kiedy i w jakiej formie złożyliśmy PIT. Im wcześniej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy należne nam pieniądze, dlatego lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Deklarację najlepiej złożyć przed 15 lutego. Czas, w jakim otrzymamy pieniądze zależy również od tego, czy rozliczaliśmy się drogą tradycyjną czy elektroniczną. W drugim przypadku jest on wyraźnie krótszy (do 45 dni), podczas gdy w pierwszym czas ten może trwać do 3 miesięcy.

Do ulg podatkowych wszyscy mamy prawo i powinniśmy z nich korzystać. Mimo że obecnie fiskus przygotowuje za nas pierwszą wersję zeznania podatkowego, musimy o nie zadbać sami. Im wcześniej się za to zabierzemy i sprawdzimy wszystko możliwości jakie nam w tym zakresie przysługują tym więcej zyskamy.

Artykuł z ekspozycją partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »