Reklama

Zysk netto sektora bankowego wyniósł 10,45 mld zł

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-lipiec 2014 roku wyniósł 10,45 mld zł, czyli wzrósł o 9,6 proc. rok do roku - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski (NBP).

Wynik na działalności bankowej w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2014 roku wyniósł 34,5 mld zł, czyli był o 6,3 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Reklama

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 21,95 mld zł, rosnąc w ujęciu rocznym o 15,2 proc.

Wynik na działalności operacyjnej w okresie od stycznia do lipca 2014 roku wyniósł 12,9 mld zł, rosnąc o 10 proc. w ujęciu rocznym.

Odpisy w okresie I-VII 2014 roku wyniosły 4,49 mld zł i były wyższe o 11,8 proc. rok do roku.

Koszty w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2014 roku wyniosły 15,96 mld zł, czyli były o 0,14 proc. niższe niż rok wcześniej.

NBP powrócił do lokowania złota na rynku międzybankowym

NBP, dostrzegając poprawę kondycji globalnego sektora finansowego, powrócił do lokowania złota na rynku międzybankowym - podało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelacje poselską.

"Poprawa kondycji globalnego sektora finansowego oraz zmiana uwarunkowań rynkowych umożliwiła wznowienie w styczniu 2014 r. lokowania złota na rynku międzybankowym przy zachowaniu restrykcyjnych wymogów zarządzania ryzykiem kredytowym. Aktualnie ponad 80 proc. przechowywanego w Londynie zasobu złota jest zainwestowane w formie lokat" - napisano.

NBP w II połowie 2008 roku podjął szereg decyzji mających na celu ograniczenie ekspozycji na ryzyko kredytowe - znacząco zredukowano zaangażowanie w lokaty międzybankowe, m.in. poprzez zaprzestanie lokowania złota w bankach komercyjnych i utrzymywanie go na rachunku bieżącym NBP w Banku Anglii.

Według informacji NBP do 20 czerwca 2014 r. przychody od lokat w złocie wyniosły 4,215 mln zł.

MF w odpowiedzi zasugerowało, że NBP nie będzie zwiększał zaangażowania w złoto.

"Pomimo silnego wzrostu ceny złota w ostatnich latach korzyści ewentualnego zwiększenia zasobu złota ogranicza wysoka zmienność ceny, porównywalna do zmienności indeksów akcyjnych i znacznie wyższa niż obligacji rządowych czy głównych kursów walutowych. Jest ona stymulowana w szczególności przez popyt inwestycyjny zgłaszany na produkty typu ETF (Exchange Traded Funds)" - napisano.

W skład oficjalnych aktywów rezerwowych NBP wchodzą 103 tony złota (3309 tys. uncji) na koniec maja 2014 r., stanowiące równowartość 4,1 mld USD.

Dowiedz się więcej na temat: NBP | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »