Reklama

Bahlsen zainwestuje ponad 80 mln zł, korzystając z Polskiej Strefy Inwestycji

Co najmniej 80 mln zł zainwestuje firma Bahlsen Polska, producent wyrobów cukierniczych, w rozbudowę swojego zakładu w Skawinie (woj. małopolskie), korzystając z ulg podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Decyzję zezwalającą na działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydał zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza tamtejszą specjalną strefą ekonomiczną.

Reklama

Jak podała w poniedziałek Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w Krakowskim Parku Technologicznym, Bahlsen Polska zainwestuje w rozbudowę zakładu, w nowoczesny park maszynowy, a także w zwiększenie automatyzacji i digitalizacji procesu produkcyjnego. Zwiększy to możliwości produkowania wyrobów piekarskich i mącznych. W 2017 roku skawińska fabryka upiekła i dostarczyła na rynek blisko 150 tys. ton ciastek. Wyeksportowano je do 55 krajów świata.

Inwestycja, której koszty kwalifikowane zostały określone na co najmniej 80 mln zł, zostanie zrealizowana w gminie Skawina koło Krakowa.

Spółka Bahlsen Polska jest częścią Grupy Bahlsen - rodzinnej firmy niemieckiej, działającej na rynku spożywczym w segmencie ciastek i ciast pakowanych.

Zezwolenie dla Bahlsena jest 16. decyzją o wsparciu wydaną w tym roku przez Krakowski Park Technologiczny oraz 19. od momentu wejścia w życie przepisów Polskiej Strefy Inwestycji. W tym roku przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 1,2 mld zł nakładów inwestycyjnych.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie w połowie zeszłego roku, zasadniczo zmieniła zasady przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, dając możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie na terenach objętych specjalną strefą ekonomiczną.

Krakowski Park Technologiczny, który wcześniej zarządzał specjalną strefą ekonomiczną, w tej chwili przejął obowiązki zarządzania Polską Strefą Inwestycji na terenie województwa małopolskiego i powiatu jędrzejowskiego i wydaje decyzje o wsparciu dla inwestorów na tych obszarach.

W Małopolsce i powiecie jędrzejowskim przedsiębiorca może uzyskać od 35 proc. (duży) do 55 proc. (mały) zwrotu kosztów inwestycji w postaci ulgi podatkowej w podatku CIT lub PIT. Na rozliczenie ulgi jest 12 lat od daty wydania decyzji o wsparciu.

Bahlsen GmbH & Co. KG

Niemieckie przedsiębiorstwo branży spożywczej zajmujące się produkcją wyrobów cukierniczych, głównie ciast i ciastek. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Hanowerze, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w Niemczech. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1889 roku przez Hermanna Bahlsena (1859-1919) i do dzisiaj pozostaje własnością rodziny Bahlsen. W roku 1891 rozpoczęto produkcję herbatników Leibniz, nazwanych tak na cześć Gottfrieda Wilhelma Leibniza. Poza markami Bahlsen i Leibniz, do spółki należą także marki PiCK UP! (powołana w 1999 roku) oraz Brandt (przejęta w 1995 roku wraz z nabyciem działu piekarniczego spółki Brandt). Przedsiębiorstwo jest również właścicielem marek Kornland (na rynek austriacki) oraz Hit i Krakuski (na rynek polski). Przedsiębiorstwo Bahlsen rozpoczęło działalność w Polsce w 1993 roku przejmując ówczesne Skawińskie Zakłady Koncentratów Spożywczych. Obecnie posiada fabryki w Skawinie oraz Jaworniku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »