Granty norweskie dla polskich firm. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców: przedłużony został ostateczny termin składania wniosków o wsparcie w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Będą one przyjmowane jeszcze do 14 maja 2020 roku. W czterech konkursach na dofinansowanie projektów jest ponad 93 mln euro. Kto może się ubiegać o te pieniądze?

Norwegia wspiera polskich przedsiębiorców

Łączna kwota środków w programie opiewa na 100 mln euro, z czego 85 mln euro pochodzi z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 15 mln stanowi wkład krajowy. Celem programu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Innovation Norway jest poprawa konkurencyjności małych i średnich firm działających na terenie Polski poprzez okazanie finansowego wsparcia przy wdrażaniu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, produktów czy usług. Program jest również okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy polskimi i norweskimi przedsiębiorcami.

- Żeby dostosować się do dynamicznie zmieniających się potrzeb polskiego biznesu, stale rozszerzamy zakres wsparcia przedsiębiorczości. Dlatego z dużą satysfakcją przyjęliśmy decyzję o powierzeniu naszej Agencji realizacji programu grantów norweskich dla przedsiębiorców. Cieszymy się, że doceniono doświadczenie PARP w dystrybucji wsparcia dla MŚP. Program "Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" jest największym z programów dla przedsiębiorców realizowanych dotychczas w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce - mówi Adam Banaszak, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Do kogo kierowany jest program?

"Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej" - tak brzmi hasło trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG. Program zakłada udzielenie wsparcia polskim firmom, szczególnie tym, które stawiają na innowacje, ekologiczne rozwiązania i poprawę jakości życia. Tego typu wsparcie jest szczególnie istotne w okresie pandemii, kiedy wiele firm może przeżywać problemy.  Inwestowanie w nowatorskie rozwiązania to szansa dla wielu firm na przetrwanie oraz wypracowanie przewagi konkurencyjnej na rynku, który może wymagać zupełnie nowego podejścia do obecnych problemów, a co za tym idzie nowych produktów.

Dotację mogą otrzymać firmy, które przedstawią projekt związany z jednym z trzech obszarów: zielonych technologii, innowacji w zakresie wód morskich lub śródlądowych albo technologii poprawiających jakość życia osobom z wrażliwych grup społecznych, w tym seniorom. W ramach pierwszego obszaru PARP we współpracy z Innovation Norway chcą zachęcić do wprowadzania w przedsiębiorstwie przyjaznych środowisku procesów i rozwiązań technologicznych, które wpłyną na  zmniejszenie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorcy na środowisko. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym obszarze to 50 mln euro. Wnioskodawcy ubiegający się o dotację związani z działalnością w sektorze gospodarki morskiej lub wód śródlądowych powinni zakładać realizację innowacyjnych procesów czy produktów lub poprawy stanu środowiska w tym sektorze. Na wsparcie projektów z tej dziedziny przewidziano 10 mln euro. Ostatni obszar dotyczy projektów, których założeniem jest poprawa jakości życia osób z ograniczeniami fizycznymi lub psychicznymi poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług opartych o technologie z budżetem w wysokości 18,7 mln euro.

Proponowane rozwiązania powinny stanowić innowację przynajmniej dla wnioskującej firmy, najlepiej jednak, by były nowatorskie dla całego rynku. Dotacja może wynieść nawet 2 mln euro i pokryć 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zaplanowanych wydatków.

Warunki uczestnictwa w programie

Wsparcie mogą otrzymać mikro- i małe, a także średnie firmy, które zamknęły przynajmniej jeden pełny rok obrotowy. Warunkiem jest również osiągnięcie w jednym zamkniętym roku obrotowym w ciągu trzech ostatnich lat przychodów ze sprzedaży wynoszących co najmniej 20 tys. euro dla startujących o wsparcie w konkursach: "Technologie poprawiające jakość życia" oraz "Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych" lub 140 tysięcy euro w przypadku konkursu na "Technologie przyjazne środowisku". Na dodatkowe punkty mogą liczyć podmioty, które nawiązały partnerstwo z norweskimi przedsiębiorstwami lub instytucjami. Dodatkowo premiowane będą również firmy działające w Polsce Wschodniej.

Program przewiduje również osobne granty dla przedsiębiorczych kobiet, które zechcą uzyskać środki na realizację projektu związanego z jednym z trzech wcześniej wymienionych obszarów. O 200 tys. euro mogą wnioskować mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, prowadzone przez kobiety - właścicielki lub w których kobiety są jednocześnie współwłaścicielkami i członkami zarządu.

Należy do 14 maja 2020 roku wypełnić wniosek o udzielenie wsparcia w wersji elektronicznej, a następnie poczekać na ocenę projektu. Z firmami, którym zostaną przyznane środki, PARP podpisze umowy w sprawie projektu.

Zanim złożysz wniosek

Kluczowe znaczenie przy staraniu się o wsparcie z programu "Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" ma rodzaj projektu, który chce zrealizować przedsiębiorca. Przed złożeniem wniosków konkursowych warto dowiedzieć się, czy projekt, z którym startujemy ma szansę na dofinansowanie w ramach programu.

- Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w tej chwili w tzw. Generatorze Wniosków nad elektronicznymi wersjami wniosku o dofinansowanie pracuje ok. 1200 użytkowników. Szanse na dofinansowanie mają zatem wnioski, które w najwyższym stopniu spełnią kryteria wyboru projektów, które stanowią załącznik do ogłoszenia konkursu - zaznacza Monika Karwat-Bury, ekspert z Departamentu Wdrażania Innowacji w Przedsiębiorstwach PARP.

PARP przygotowała webinaria, w których eksperci omawiają szczegółowo zasady ubiegania się o dofinansowanie w poszczególnych konkursach. Można je znaleźć na stronie PARP oraz na kanale PARP w serwisie YouTube. Jednak najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z dokumentacją konkursową.

- W przygotowaniu wniosku o udzielenie wsparcia pomocna jest Instrukcja wypełniania wniosku, materiały dodatkowe opracowane przez PARP, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, których do tej chwili na stronie FAQ w portalu PARP jest ok. 500. Można ponadto skorzystać z telefonicznych dyżurów ekspertów oraz Infolinii PARP - zachęca ekspert PARP.

Fundusze Norweskie - rekordowa edycja

W ramach trwającej edycji Funduszy Norweskich i EOG Polacy mają szanse otrzymać dotacje w następujących obszarach: "Edukacja", "Badania", "Rozwój Lokalny", "Kultura", "Sprawy Wewnętrzne", "Zdrowie" i właśnie "Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje". Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które mogą liczyć na norweskie środki i jednocześnie największym beneficjentem programu. Do tej pory otrzymaliśmy łącznie ponad 1 mld euro na realizację setek projektów, a budżet trzeciej edycji wynosi ponad 809 mln euro. Program PARP finansowany z Funduszy Norweskich ma cele zbieżne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Artykuł powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »