Innowacje. Sposób, by twoja firma zarabiała więcej

Jak osiągnąć sukces w biznesie? Nie ma na to jednej skutecznej recepty. Droga na szczyt dla każdego jest inna, a nowatorskie pomysły rodzą zwykle się w różnych okolicznościach. To, co jednak może je łączyć, to Fundusze Europejskie, a firmy celujące w innowacyjną działalność mogą liczyć na duże wsparcie.

Czytając przeróżne poradniki dla przedsiębiorców często trafiamy na niewiele znaczące porady. "Uwierz w siebie", "wytyczaj sobie ambitne cele", "wyjdź ze swojej strefy komfortu"... Tego typu hasła, choć być może atrakcyjne marketingowo, w rzeczywistości niewiele znaczą. Nie ma bowiem jednej metody, która zagwarantuje powodzenie. Nie oznacza to jednak, że początkujący przedsiębiorca nie ma skąd czerpać inspiracji. Nieocenionym źródłem pomysłów są przykłady projektów, których autorzy odnieśli sukces.

Można jednak pokusić się o znalezienie wspólnego mianownika: to Fundusze Europejskie. Gdzie szukać inspiracji dla firm oraz nowych produktów i usług, które podbiją rynek i sprawią, że twoja firma zarobi więcej?

Nowatorska kamizelka i interaktywna mapa świata, czyli dlaczego tak ważna jest pasja

Wojciech Wieczorek i Maciej Roth to pasjonaci wysokogórskich wypraw. Dzięki temu doskonale wiedzieli, czego potrzeba miłośnikom tego typu wędrówek, a czego wciąż brakuje na rynku.

- Podczas zimowych eskapad doszliśmy do wniosku, że osobiste systemy bezpieczeństwa - a konkretnie poduszki lawinowe dostępne dziś na rynku - choć znacząco zwiększają szanse przeżycia, bywają mało ergonomiczne i wymagają specjalnych plecaków, zajmując znaczną część ich pojemności - wyjaśniają autorzy. Pasjonaci wysokogórskich wędrówek potrzebowali czegoś mniejszego, wygodniejszego, bardziej mobilnego. Za sprawą współpracy z naukowcami i specjalistami z różnych dziedzin (często pozornie odległych) oraz wsparcia unijnymi pieniędzmi z Programu Inteligentny Rozwój udało się osiągnąć cel - powstała nowoczesna kamizelka. A dokładnie: hybrydowa poduszka pneumatyczna ratująca życie podczas lawin.

Ta z kolei zrodziła się z miłości do podróży oraz literatury Małgorzaty Sieniewicz i Urszuli Witkowskiej. Autorki pomysłu chciały stworzyć platformę umożliwiającą osadzanie treści fikcyjnych w przestrzeni świata rzeczywistego. Jej odbiorcami są zaangażowani fani książek, filmów, komiksów i gier.

- Do tej pory nie było miejsca spinającego takie treści w ujęciu globalnym. PlotOnSpot ma tę niszę zapełnić - wyjaśniają autorki portalu. To kolejne przedsięwzięcie, które potwierdza, że aby odnieść sukces, najważniejsza jest pasja, później pomysł i wypełnienie luki na rynku, a następnie sięgnięcie po unijne wsparcie. PlotOnSpot został bowiem sfinansowany z Funduszy Europejskich, a dokładnie: z pieniędzy na rozwój startupów - Platformy Startowe dla nowych pomysłów z Programu Polska Wschodnia.

Komponenty rowerowe i czekolada, czyli potrzeba matką wynalazków

Zdarza się też tak, że innowacyjne pomysły wynikają z... konieczności. Tak było w przypadku firmy AG Motors, która ze względu na wydłużające się terminy dostaw od partnerów uruchomiła własne kompleksowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. Jego zadaniem było prowadzenie badań nad nowatorskimi elementami konstrukcyjnymi dla branży rowerowej.

- Zobaczyliśmy możliwość wprowadzenia na rynek produkowanych w Polsce ram rowerowych, obręczy i całych kół rowerowych. Kropką nad "i" były coraz bardziej wydłużające się terminy produkcji w Azji, z której pochodziło wtedy 95 proc. ram używanych w Europie oraz problemy jakościowe związane z produkcją - tłumaczą przedstawiciele AG Motors. W momencie gdy konkurencja zmuszona została do ograniczenia produkcji, AG Motors zadziałało z wyprzedzeniem, nie tyle minimalizując straty (jak konkurencja), co maksymalizując zyski. - Pieniądze unijne w znacznej mierze przyczyniły się nie tylko do uruchomienia produkcji ram i komponentów, ale także do powstania całego Centrum Badawczo-Rozwojowego - dodają przedstawiciele AG Motors.

Większość producentów czekolady miazgę kakaową oraz proszek kakaowy kupuje na giełdach towarowych. Union Chocolate uznało, że taniej i szybciej będzie samodzielnie produkować te niezbędne do wyrobu czekolady składniki. Nowa linia do produkcji własnej miazgi kakaowej powstała z pomocą unijnych środków z Programu Inteligentny Rozwój. Własna linia produkcyjna to praktycznie całkowita kontrola nad zawartością i jakością wytwarzanych składników. W efekcie czekolada Union Chocolate jest bez konserwantów oraz zbędnego cukru. A to daje duża przewagę nad konkurencją.

Przewóz drewna, czyli oszczędny dwa razy... zyskuje

Impulsem do innowacji dla WP Radwan, spółki zajmującej się transportem drewna, była... oszczędność.

- Wagony z transportem drewna okrągłego dostarczają drewno do miejsca docelowego, a następnie wracają puste. To ogromna skala tzw. pustych przebiegów i duże straty czasu oraz energii, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na środowisko. A gdyby tak powstał wagon, który mógłby w drogę powrotną zabrać inne towary? - tłumaczą przedstawiciele WP Radwan.

Tak powstał pomysł na wagon oparty o tzw. kosz kłonicowy, który umożliwi bardziej optymalny załadunek, bez straty czasu i pieniędzy na puste przebiegi. Co więcej, przewozić będzie mógł nie tylko drewno (w którym specjalizuje się firma), ale także inne towary o różnorodnych kształtach i gabarytach. Także w tym projekcie niebagatelną rolę odegrały fundusze unijne. Niezbędne badania i testy współfinansowano z Programu Inteligentny Rozwój.

Telekonferencje i skarpetki z naturalnych włókien, czyli klienci wi(e)dzą więcej

W czasie pandemii odbywacie dziesiątki telekonferencji i spotkań online, podczas których uczestnicy patrzą za okno albo w telefon? Zastanawialiście się kiedyś, czy to ma w ogóle sens i jakie przynosi efekty? Jeśli tak, to już nie musicie. Eventory sprawdzi to za was. Zainspirowana pytaniami klientów firma opracowała platformę informatyczną, która pozwala na pomiar efektywności spotkań.

- Pomysł na nowe funkcjonalności pojawił się w sposób naturalny. Mając doświadczenie w branży spotkań widzieliśmy potrzebę rozszerzenia możliwości mierzenia efektów wydarzeń. Nieważne, czy mówimy o konferencji czy spotkaniu firmowym. Inwestycja w wydarzenie powinna mieć jasny cel, zdefiniowane wskaźniki i opcje weryfikacji tego, czy cel został osiągnięty - tłumaczy Andrzej Targosz, CEO Eventory. Przy realizacji projektu firma skorzystała ze środków z Programu Inteligentny Rozwój.

Dzięki funduszom europejskim powstała także nowa gama... skarpetek firmy Gabriella. Dotacje zapewniły zaplecze dla prac badawczo-rozwojowych, ale wszystko zaczęło się od próśb klientów. Okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na skarpetki z naturalnych włókien nie tylko o optymalnych walorach użytkowych, ale również estetycznych.

Bez wątpienia, aby osiągnąć sukces trzeba znaleźć własną drogę, ale pomocne mogą okazać się historie osób oraz firm, które trafiły już na szczyt. Bardzo często z pomocą unijnych dotacji.

Co więcej, w realizacji ambitnych i nowatorskich projektów firmy nie są zdane wyłącznie na siebie. W ramach unijnej pomocy mogą korzystać z rad branżowych ekspertów, którzy nie tylko wskażą źródła finansowania, ale także ułatwią kolejne etapy na drodze do sukcesu. Poszukując własnej drogi do innowacji można skorzystać z instrumentu Innovation Coach. Usługa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić prace badawczo-rozwojowe, ale nie wiedzą jak rozpocząć ten proces. Jednym słowem dla tych, którzy chcą, ale nawet nie wiedzą od czego zacząć. Firma otrzymuje bezpłatne wsparcie w formie analizy potencjału i potrzeb przedsiębiorstwa wykonanej przez dedykowanego coacha innowacji, czyli doświadczonego eksperta branżowego z doświadczeniem w danym sektorze. Ekspert wskaże także możliwości pozyskania środków na innowacje z unijnych pieniędzy.

Warto spróbować! Tym bardziej, że opracowywany jest już kolejny program "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki" na lata 2021-2027 z budżetem wynoszącym aż 7,9 mld EURO.

Partnerem publikacji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »