Jak rozliczyć wynagrodzenia pracowników?

Wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy zaliczane jest do kosztów na zasadzie memoriałowej. W niektórych sytuacjach w grę wchodzi także metoda kasowa.

Wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy zaliczane jest do kosztów na zasadzie memoriałowej. W niektórych sytuacjach w grę wchodzi także metoda kasowa.

Zasady rozliczenia wynagrodzeń pracowników w kosztach uzyskania przychodów uzależnione są od tego kiedy wynagrodzenie jest wypłacone. Jeśli wypłacane jest w terminie, zastosowanie znajdzie zasada memoriałowa. Jeśli pracodawca uchybi terminowi, zaliczy je do kosztów tego miesiąca, w którym faktycznie zostało wypłacone. Rozliczenie będzie więc miało charakter kasowy.

Wynagrodzenie wypłacone w terminie kosztem na zasadzie memoriałowej

Zasady rozliczenia wynagrodzenia pracowników zostały uregulowane w art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, np. przychody ze stosunku pracy, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PIT, zgodnie z którym kosztem są wynagrodzenia tylko wypłacone.

Wynagrodzenie wypłacone po terminie kosztem na zasadzie kasowej

Przepisy podatkowe zezwalają więc na zastosowanie zasady memoriałowej tylko wtedy, gdy wynagrodzenia są wypłacane w terminie. Jeśli podatnik spóźni się z wypłatą, wynagrodzenie takie będzie kosztem w miesiącu faktycznej wypłaty.

Przykład 1

Podatnik zatrudnia pracowników i wypłaca wynagrodzenie zgodnie z zawartymi umowami o pracę, za dany miesiąc w ostatnim dniu roboczym miesiąca, np. wynagrodzenie za styczeń wypłacane jest 31 stycznia. Jeśli wynagrodzenie zostanie wypłacone w tym terminie, będzie stanowiło koszt podatkowy tego miesiąca (stycznia). Jeśli podatnik spóźni się z wypłatą i wypłaci wynagrodzenie dopiero w kolejnym miesiącu (tj. w lutym), kosztem będą dopiero w lutym.

Przykład 2

Podatnik zatrudnia pracowników i wypłaca wynagrodzenie zgodnie z zawartymi umowami o pracę, za dany miesiąc 10 dnia następnego miesiąca, np. wynagrodzenie za styczeń wypłacane jest 10 lutego. Jeśli wynagrodzenie zostanie wypłacone w tym terminie, będzie stanowiło koszt podatkowy tego miesiąca (stycznia). Jeśli podatnik spóźni się z wypłatą i wypłaci wynagrodzenie np. 15 lutego, kosztem będą dopiero w lutym.

Iwona Cackowska

księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »