Koło ratunkowe z UE dla średnich firm: bezzwrotne dotacje czekają

Kryzys związany ze światową pandemią koronawirusa pośrednio lub bezpośrednio dotknął każdego z nas. Od kiedy rząd całkowicie odmroził gospodarkę, przedsiębiorcy zaczęli liczyć straty i szukać funduszy, które pomogłyby im postawić firmę na nogi. Z pomocą przychodzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rząd i UE na ratunek

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu przechodzą trudny okres. Ucierpiały nie tylko branże uzależnione od turystyki. Skutki lockdownu odczuł niemal każdy sektor. Nikt nie wie, kiedy problem ustąpi, dlatego wszyscy zaciskamy pasa, co wpływa m.in. na spadek konsumpcji. W efekcie polskie firmy odnotowują spadek obrotów lub straty. Niektóre przedsiębiorstwa musiały wstrzymać działalność na wiele tygodni. W trudnej sytuacji są również firmy średnie, którym brakuje kapitału obrotowego. Pieniędzy brakuje często na bieżące opłaty i rachunki.

Na szczęście osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na pomoc rządu - wprowadzono kilka odsłon Tarczy antykryzysowej i przyspieszono procedury rozpatrywania wniosków. O firmy troszczy się również Unia Europejska, która przeznaczyła znaczne kwoty na specjalny program wsparcia dla średnich firm, koordynowany teraz przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dotacje na kapitał obrotowy

Wnioski można składać do 31 lipca lub do wyczerpania środków. O dofinansowanie mogą się ubiegać  firmy zatrudniające od 51 do 249 osób, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. Przedsiębiorstwo musi mieć również siedzibę lub oddział na terenie naszego kraju. Celem dotacji jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami wystąpienia epidemii koronawirusa. Budżet przeznaczony na ten cel pochodzi z dwóch programów operacyjnych Unii Europejskiej - Innowacyjny Rozwój oraz Polska Wschodnia - i wynosi 2,5 miliarda złotych. Beneficjenci POPW otrzymają łącznie 500 milionów złotych, z kolei w ramach POIR zostanie wypłacone aż 2 miliardy złotych, z czego 400 milionów złotych przeznaczonych jest dla firm działających w województwie mazowieckim.

Pieniądze nadal dostępne - wystarczy się po nie zgłosić

Otrzymana dotacja ma stanowić kapitał obrotowy firmy oraz zaspokoić pilne bieżące potrzeby związane z prowadzeniem działalności. Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć fundusze m.in. na opłacenie czynszu, usług telekomunikacyjnych, paliwa, materiałów biurowych (w tym środków ochrony sanitarnej zalecanych w czasie pandemii przez Ministerstwo Zdrowia), na obsługę prawną lub księgową, na ubezpieczenie działalności czy ochronę i monitoring. Warunkiem otrzymania dotacji jest istnienie działalności gospodarczej w dniu 31 grudnia 2019 roku (w tym czasie nie mogła znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej) oraz odnotowanie przynajmniej 30-procentowego spadku obrotów związanego z pandemią w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie można składać do końca lipca br. Wnioskodawca może ubiegać się o sfinansowanie kapitału obrotowego za okres maksymalnie trzech miesięcy. Kwota, którą możemy otrzymać stanowi iloczyn stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy objętych wsparciem, co oznacza, że przedsiębiorstwo zatrudniające do 249 osób może otrzymać nawet 430 tys. zł. By otrzymać pieniądze, należy do 31 lipca złożyć wniosek o dofinansowanie. Większość formalności załatwimy elektronicznie za pośrednictwem systemu udostępnionego przez PARP. Dotacja jest bezzwrotna i łatwa do rozliczenia.

Z puli funduszy unijnych zarządzanej przez marszałków województw pomoc otrzymają również mikro- i małe przedsiębiorstwa. Decyzja o uruchomieniu takiego wsparcia oraz o jego warunkach i terminach podejmowana jest oddzielnie w każdym województwie przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym. Informacji należy szukać na stronach internetowych urzędów marszałkowskich lub w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Artykuł powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »