Reklama

Konkurs dla firm, które najlepiej inwestują w kapitał ludzki

Trwa piąta edycja konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na najciekawsze inicjatywy z zakresu rozwoju pracowników i kształcenia przyszłych kadr oraz współpracy biznesu z edukacją. Firmy mogą się zgłaszać do 19 sierpnia.

Globalizacja, zmiany demograficzne oraz dezaktualizacja wiedzy to wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy biznes. Szukając rozwiązań tych problemów, firmy coraz częściej rozpoczynają współpracę z instytucjami edukacyjnymi. Chcąc pokazać dobre praktyki w tym zakresie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła kolejną edycję konkursu "Pracodawca Jutra".

- Od lat wspieramy przedsiębiorców w rozpoznawaniu oraz prognozowaniu kwalifikacji potrzebnym zarówno im samym, jak i ich pracownikom. Pomagamy również w tworzeniu rozwiązań sprzyjających dopasowaniu kompetencji pracowników do potrzeb biznesu. Chcemy promować najlepsze praktyki z zakresu współpracy świata biznesu i edukacji. Dlatego postanowiliśmy powrócić z konkursem "Pracodawca Jutra". To jedna z wielu cegiełek w budowie platformy dialogu, współpracy i wymiany wiedzy między przedsiębiorcami, ludźmi odpowiedzialnymi za edukację i przygotowanie kadr oraz administracją publiczną - tłumaczy Adam Banaszak, zastępca prezesa PARP.

Reklama

Do kogo skierowany jest konkurs?

W konkursie mogą wziąć udział zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa (w tym mikrofirmy), jak i duże korporacje, które dbają o rozwój swoich pracowników i aktywnie budują kapitał ludzki w swoich firmach, oferując stypendia, staże i praktyki. Mile widziane są firmy, które realizują inicjatywy we współpracy ze szkołami czy uczelniami, aby lepiej dopasować kompetencje przyszłych pracowników do potrzeb biznesu. Ponadto uczestniczyć w konkursie mogą również organizacje, które pozyskują nowych pracowników we współpracy z uczelniami, na przykład poprzez targi edukacyjne.

Rady ds. kompetencji

Konkurs uzupełnia działania Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Ich przedstawiciele dołączą do kapituły, która wybierze i nagrodzi najciekawsze inicjatywy współpracy biznesu z edukacją, m.in. przedsięwzięcia realizowane przez firmy wraz ze szkołami i uczelniami, które pomagają lepiej dopasować kompetencje przyszłych pracowników do aktualnych potrzeb biznesu. Patronat nad programem objął minister edukacji narodowej, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szkolnictwo wyższe a potrzeby gospodarki

System Rad ds. Kompetencji powstał w odpowiedzi na problem luki kompetencyjnej i jest jednym z narzędzi realizujących założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w obszarze "Kapitału ludzkiego i społecznego". Celem jest uelastycznienie i dopasowanie szkolnictwa zawodowego oraz wyższego do potrzeb nowoczesnej gospodarki. Działania opierają się na współpracy z przedsiębiorcami, szkołami i uczelniami w zakresie diagnozowania potrzeb kwalifikacji zawodowych. Za ich koordynację odpowiedzialni są członkowie Rady Programowej ds. Kompetencji powołani przez minister przedsiębiorczości i technologii w marcu ubiegłego roku. To przedstawiciele kluczowych ministerstw (Edukacji Narodowej; Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Przedsiębiorczości i Technologii), organizacji społecznych i gospodarczych, organizacji przedsiębiorców oraz świata nauki.

Jak powstają Rady Sektorowe?

Rady Sektorowe powoływane są z oddolnej inicjatywy przedsiębiorców i organizacji branżowych. Ich zadaniem jest ocena luk kompetencyjnych w poszczególnych sektorach gospodarki i wypracowywanie rozwiązań systemowych, które zwiększą dopasowanie oferty edukacyjnej do potrzeb przedsiębiorców. Pieniądze na utworzenie Rad Sektorowych można uzyskać w konkursach organizowanych przez PARP, która odpowiada za finansowanie, organizację, obsługę prac i wsparcie merytoryczne Rad.

Przedsiębiorcy, którzy chcą podzielić się swoim doświadczeniem i zawalczyć o tytuł "Pracodawcy Jutra", mogą zgłaszać się do 19 sierpnia 2019 roku. Zgłoszenia można przesyłać na e-mail: pracodawca_jutra@parp.gov.pl lub składać osobiście w siedzibie Agencji.

- - - - - - -

Artykuł powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »