Reklama

Mniej obowiązków dla płatników składek

Prawdopodobnie od 1.1.2012 r. płatnicy składek będą przekazywać zatrudnianym osobom informacje ZUS RMUA raz na rok w podziale na poszczególne miesiące, najpóźniej do 28 lutego następnego roku, na piśmie lub - za zgodą ubezpieczonego - w formie elektronicznego dokumentu.

Pierwszy raport zbiorczy można złożyć dopiero za 2012 r., czyli najpóźniej do 28.2.2013 r. Jednak na wniosek pracownika będą musieli dostarczać te formularze częściej, ale nie częściej niż raz na miesiąc - za poprzedni miesiąc.

Od 1.1.2012 r. kopie imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych oraz korekty tych dokumentów płatnik będzie musiał przechowywać przez 5 lat od dnia ich przekazania do ZUS. Teraz jeszcze ma obowiązek je gromadzić przez 10 lat. Od nowego roku należności z tytułu składek oraz nienależnie opłacone składki będą się przedawniać po 5 latach, licząc od daty ich wymagalności (dziś jest to 10 lat).

Reklama

Obecnie ustawa znajduje się w Senacie, wymaga jeszcze podpisu prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Renata Majewska

Podstawa prawna:

  • ustawa z 19.8.2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (tekst ustawy został przekazany do Senatu)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »