Personalizacja miejsca pracy w dobie IoT. Jak może wyglądać?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że to my sami oswajamy przestrzeń biura. Że stawiamy na biurkach zdjęcia bliskich osób i dekorujemy je kwiatami. Coraz częściej zdarza się jednak, że to firma przejmuje za to odpowiedzialność i robi wszystko, by miejsce pracy było jak najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Korporacje mają do dyspozycji nie tylko uzdolnionych architektów wnętrz, ale także technologie takie jak np. IoT (Internet of Things). Dzięki nim biura mogą być więcej niż komfortowe.

Zmienia się model pracy, a wraz z nim biura

Żyjemy w erze cyfrowej transformacji. Zachodzące zmiany odbijają się na wielu obszarach naszego życia - jest wśród nich także praca. Coraz częściej poddaje się w wątpliwość zasadność ośmiogodzinnego dnia pracy. Coraz częściej mówi się o tym, że w niedalekiej przyszłości etatowych pracowników zastąpią freelancerzy (przewiduje się, że do 2027 roku co druga aktywna zawodowo osoba w USA będzie freelancerem). Coraz częściej krytykowane są też same biura.

Krytyka ta nie jest bezpodstawna. Współczesne open space’y w przeszklonych biurowcach faktycznie nie sprzyjają produktywności. Ludzie skarżą się na hałas, na niedopasowaną do ich potrzeb temperaturę i na wiele innych drażniących czynników.

Na horyzoncie rysuje się jednak zmiana. Biura - zwłaszcza te należące do firm z branży IT, gdzie bardzo trudno o wykwalifikowanego pracownika - stają się bardziej przyjazne. Wiele z nich bardziej niż klasyczne biuro przypomina starannie urządzony salon lub modną kawiarnię. W takich przestrzeniach po prostu milej spędza się czas.

Transformacja biur nie kończy się na ich "udomowieniu". Branża nieruchomości wreszcie zaczyna otwierać się również na nowe technologie, dzięki którym przestrzeń biura może dopasowywać się do indywidualnych potrzeb biologicznych człowieka. Wizja biura zarządzanego przez armię algorytmów, które czuwają nad tym, aby każdy z pracowników mógł pracować bez stresu, w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem okołodobowym, powoli zaczyna się urzeczywistniać.

Hamaki i miski z owocami to za mało. Czas na IoT

Dzięki technologii IoT fizyczne przedmioty zyskują połączenie z internetem, w efekcie czego mogą się ze sobą komunikować. Do sieci IoT można dziś podłączyć niemal każde urządzenie: ekspres do kawy, klimatyzator, drukarkę, lodówkę, a nawet żarówkę LED. Jak odbija się to na komforcie pracy w biurze?

Największą i niemal od razu dostrzegalną przez pracowników zmianą jest możliwość stworzenia wokół swojego stanowiska pracy czegoś w rodzaju bańki środowiskowej. W biurach, gdzie wdrożono już tego typu technologię (np. w amsterdamskim biurowcu The Edge), pracownik ma pełną kontrolę nad temperaturą oraz parametrami oświetlenia w najbliższym otoczeniu. Spersonalizowane ustawienia wdraża się w specjalnej aplikacji. Raz wdrożone zostają zapamiętane, dzięki czemu rano, przychodząc do pracy, można się skupić na swoich zadaniach, a nie ustawianiu odpowiedniego oświetlenia.

Jednocześnie wiele rzeczy dzieje się zupełnie automatycznie. Przykładowo oświetlenie może reagować na pogodę za oknem i zmieniać się w zależności od pory dnia. Taki sposób oświetlania pomieszczeń jest lepiej zsynchronizowany z naszymi zegarami okołodobowymi, bo jest znacznie bliższy naturze. Słońce nie świeci przecież przez cały dzień z taką samą intensywnością. Do południa światło jest chłodne i dość jasne, a potem stopniowo ociepla się i przyciemnia. Gdy oświetlenie w biurze funkcjonuje podobnie, nie narażamy pracowników na wielogodzinny kontakt ze zbyt jasnym, szkodliwym dla samopoczucia światłem.

Personalizacja w biurze korzystającym z IoT zamiast na detalach koncentruje się zatem na naturalnych, często nieświadomych potrzebach każdego pracownika. Chodzi o to, aby czuł się w biurze możliwie jak najbardziej komfortowo i produktywnie wykorzystywał czas spędzany za biurkiem.

Dane wartościowsze niż deklaracje

Perspektywy personalizacji biura rozszerzają się także dzięki danym, mogą to być np. dane na temat zajętości przestrzeni albo najczęstszych ścieżek wybieranych przez pracowników. Jeśli zbierzemy je i przetworzymy, możemy wiele dowiedzieć się o zachowaniu pracowników i spróbować wyeliminować najczęściej powtarzające się problemy. Takim problemem może być np. brak wystarczającej ilości biurek czy sal konferencyjnych. Dzięki odpowiednim sensorom w oprawach możemy na bieżąco badać ich zajętość. W praktyce oznacza to:

· Możliwość stworzenia prawdziwie ergonomicznego biura typu hotdesk. Gdy coraz więcej pracowników może pracować zdalnie, przydzielanie im biurek nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego można zaangażować aplikację mobilną do tego, aby każdego dnia wskazywała pracownikom miejsce pracy najlepiej dopasowane do ich aktualnych potrzeb. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie określimy swoje preferencje. Wchodząc do biura, możemy wpisać do aplikacji, że do napisania mamy ekspercki artykuł, więc przydałoby się nam miejsce, gdzie będziemy mogli się skupić. Wtedy aplikacja, bazując na danych zebranych przez sensory, powinna wskazać wolne miejsce. Nie zawsze musi być to biurko.

· Możliwość rezerwowania sal przez aplikację. Jeśli sensory badające zajętość pomieszczeń znajdą się również w salach konferencyjnych, także będziemy mogli rezerwować je z pomocą aplikacji. Podstawowa przewaga tej technologii nad zwykłym kalendarzem polega na tym, że aplikacja raczej nie myli się odnośnie tego, czy sala jest wolna czy nie. Tymczasem pracownik może zarezerwować salę, a potem odwołać spotkanie i zapomnieć o zwolnieniu pomieszczenia w kalendarzu.

Ponadto firma, która zbiera i analizuje dane, wie, czy jej biuro jest dopasowane nie tylko do potrzeb pracowników, ale i samej organizacji. Może np. okazać się, że na skutek upowszechnienia się pracy zdalnej spora część przestrzeni jest niewykorzystywana. W takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zmiana biura na mniejsze. Kto wie, może uda znaleźć się komfortową, lepiej zlokalizowaną przestrzeń, w której pracownicy będą czuli się jeszcze lepiej?

Więcej na temat różnego rodzaju zastosowań oświetlenia dowiecie się tutaj.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »