Reklama

Ponad 30 mln złotych jeszcze w tym roku. Jak starać się o bony na innowacje?

Bony na innowacje to ogromna szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność na terenie województwa małopolskiego. Do końca roku może do nich trafić aż ponad 30 mln zł! Wnioski należy składać do 27 lipca 2021 roku. – Stawiamy na rozwój gospodarki w Małopolsce – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Nabór wniosków w ramach projektu "Bony na innowacje" wystartował 30 kwietnia i potrwa do 27 lipca. Małopolscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie projektów w wysokości maksymalnie 85 proc. wydatków kwalifikowalnych (do 500 tys. zł). Może do nich trafić ponad 30 mln zł na realizację innowacyjnych i przyszłościowych inwestycji.

-  Naszym celem jest stałe wzmacnianie współpracy pomiędzy nauką i biznesem, poprzez zapewnienie firmom dostępu do wysokiej, jakości usług badawczo-rozwojowych, tak istotnych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstwa. Wsparcie w postaci Bonów na innowacje adresujemy do sektora mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że zaprocentuje ono w przyszłości - wyjaśnia Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Reklama

Jak skorzystać z Bonów na innowacje?

Z Bonów na innowacje może skorzystać każdy przedsiębiorca, który chce wprowadzić w swojej firmie zmianę, ulepszyć jej działanie, wprowadzić nowy produkt lub udoskonalić już istniejący. Bezzwrotna dotacja może pomóc zrealizować te cele i podnieść innowacyjność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie - jego atrakcyjność dla klientów. Innowatorem może być każdy, niezależnie od wielkości jego firmy, czy branży.

Przykładów firm, które skorzystały z Bonów na innowacje nie brakuje. Wsparcie otrzymały bardzo różnorodne przedsiębiorstwa, działające w rozmaitych branżach. Wymienić można na przykład stworzenie prototypu Słonecznej Gitary, czyli instrumentu zasilanego energią słoneczną. To z jednej strony nowoczesne narzędzie do nauki gry, z drugiej - instrument koncertowy (dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 83 tys. zł przy wartości projektu wynoszącej 98 tys. zł).

Unijnymi funduszami wsparty został również pomysł na innowacyjne produkty i technologie w zakresie wytwarzania ściółki higienicznej dla zwierząt, zwłaszcza dla kotów korzystających z kuwet. Firma z powiatu wielickiego otrzymała aż 136 tys. zł dofinansowania na udoskonalenie technologii produkcji żwirku, a dokładnie - na wydłużenie czasu jego użytkowania i zmniejszenie częstotliwości jego wymiany. 26,6 tys. zł trafiło natomiast do firmy z Krzeszowic na modernizację energetyczną: badania sprawdzające  zgodność zapraw tynkarskich i wylewek  z obowiązującymi normami. Miało to na celu poprawę ich parametrów termicznych, a w efekcie redukcję zużycia energii i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Bony na innowacje szansą dla małopolskich przedsiębiorców

Wnioski o dofinansowanie w ramach Bonów na innowacje składać mogą małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie województwa małopolskiego. Pomoc można otrzymać na usługi badawczo-rozwojowe (opracowanie nowego lub ulepszonego produktu, wyrobu, usługi, procesu lub wzornictwa), proinnowacyjne (między innymi zaawansowane badania rynkowe i analizy) oraz na ich wdrożenie (zakup nowych środków trwałych, wartości niematerialne i prawne). Minimalny wkład własny przy wsparciu kwalifikowanym jako pomoc de minimis to 15 proc., a jako pomoc inwestycyjna - 45 proc. (mikro i małe przedsiębiorstwa) oraz 55 proc. (średnie przedsiębiorstwa).

Małopolscy przedsiębiorcy wybrać mogą wykonawcę bonów spośród podmiotów uprawnionych do świadczenia usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych. Są to między innymi jednostki naukowe, przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego, niezależne jednostki stanowiące akredytowane laboratorium lub notyfikowane laboratorium, centra transferu technologii, spółki celowe oraz instytucje otoczenia biznesu - ośrodki innowacji, kancelarie patentowe oraz konsorcja z udziałem podmiotów uprawnionych do samodzielnego świadczenia poszczególnych typów usług.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Prezentacja partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »