Rekordowe transakcje i wielkie plany. Jak radzi sobie lider polskich deweloperów?

Rok 2020 nie był łatwy dla przedsiębiorców – jedni z trudnościami związanymi z pandemią poradzili sobie gorzej, inni lepiej. Do drugiej grupy z pewnością należy Cavatina Holding. Transakcje o wartości 206,5 mln euro czy rozpoczęcie trzech wielofunkcyjnych projektów – dla polskiego dewelopera był to rok rekordowy.

Sektor nieruchomości, podobnie jak większość innych branż gospodarki, w roku 2020 natrafił na wiele przeszkód. Jak wynika z danych GUS, od stycznia do listopada ubiegłego roku liczba rozpoczętych inwestycji zmniejszyła się o 6,6 proc. względem roku ubiegłego. Kluczowe były dwa miesiące: marzec oraz wrzesień. Pierwszy przełomowy moment dla rynku nieruchomości to początek pandemii. Poczucie ogromnej niepewności przełożyło się na spadki cen wynajmów oraz spowolnienie wzrostu cen sprzedaży. Drugim momentem, który niekorzystnie wpłynął na branżę deweloperską był wrzesień. Wtedy okazało się, że studenci nie wrócą do nauki stacjonarnej. Najem, przynajmniej czasowo, gwałtownie potaniał, zwłaszcza w Krakowie i Gdańsku. Co więcej, pandemia pogłębiła problemy, z którymi firmy zmagały się już wcześniej: rosnące koszty budowy (zwłaszcza ceny energii), czy niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Rok 2020 był więc czasem wielkich wyzwań, przezwyciężania trudności i weryfikacji kondycji biznesowej większości firm. Jedni przedsiębiorcy poradzili sobie w tym trudnym okresie gorzej, inni - lepiej. Znakomity wynik zanotowała Grupa Kapitałowa Cavatina, właściciel największego polskiego dewelopera komercyjnego, o czym świadczą transakcje o wartości 206,5 mln euro, rekordowe umowy najmu czy projekt platformy mieszkań na wynajem, który dostarczy na rynek tylko do 2022 r. ponad 2200 lokali. Jedną z ważniejszych transakcji była sprzedaż budynków A, B i C w ramach Equal Business Park w Krakowie.

Inwestycje w czasach pandemii

Cavatina ocenia, że inwestycje rozpoczęte w czasie pandemii mają duże szanse na sukces. Zdaniem dewelopera wpiszą się one w plany wielu firm, przeorganizowujących pracę biurową, dostosowując ją do ery postcovidowej. Potwierdzeniem tego mogą być rekordowe umowy najmu dewelopera, w tym na zakończenie ubiegłego roku wynajęcie ING Tech Poland 16,6 tys. mkw. w wielofunkcyjnym kompleksie Global Office Park w Katowicach.

Jak podkreśla Cavatina, kluczowa okazała się decyzja o zapewnieniu najemcom i użytkownikom obiektów poczucia bezpieczeństwa w czasach pandemii. W tym celu w projektach biurowych wdrożono rozwiązania odpowiadające wymogom najnowszego standardu International Building Institute - WELL Health-Safety Rating. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób w miejscu pracy i stworzenie przestrzeni sprzyjającej zdrowiu. - Pamiętając o wyzwaniach tego roku, chcemy, żeby realizowane przez nas projekty wyróżniały się jakością architektury i uwzględniały rozwiązania gwarantujące podwyższony standard bezpieczeństwa - wyjaśnia Daniel Draga, Wiceprezes Zarządu w Cavatina Holding.

Jednocześnie miniony rok był, pomimo pandemii intensywny pod względem startu kolejnych inwestycji - Cavatina Holding posiada obecnie portfel 0,5 mln mkw. powierzchni komercyjnych, które zostaną zakończone do grudnia 2022 r. Deweloper na tym nie poprzestanie i w ciągu pięciu lat zamierza te liczbę podwoić.

Wielofunkcyjne projekty typu mixed-use przyszłością

Cavatina działa obecnie w największych polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Bielsku-Białej. Pozostaje aktywna na rynkach regionalnych i specjalizuje się w wielofunkcyjnych projektach typu mixed-use. - Segment mieszkań na wynajem, którym zajmuje się spółka w ramach naszej grupy kapitałowej, pomoże realizować inwestycje zróżnicowane w funkcjach oraz w źródłach dochodu - wyjaśnia Draga.

Wielofunkcyjne inwestycje typu mixed-use to zdaniem Cavatiny przyszłość nie tylko sektora nieruchomości, ale również polskich miast. Deweloper już teraz planuje kolejne projekty, których celem jest odpowiedź na przeróżne potrzeby użytkowników. Zróżnicowane funkcje mają zadowolić nie tylko najemców, ale również lokalną społeczność. - Stawiamy na miastotwórcze inwestycje, które łączą̨ mieszkania, biura, usługi i kulturę, ponieważ̇ są̨ one lepiej zaprojektowane, poprawiają̨ funkcjonowanie miasta oraz są̨ bardzo dobrze przyjmowane przez lokalne społeczności - tłumaczy Draga.

Przepis na sukces

Jaki jest więc przepis na sukces w czasach pandemii dla branży deweloperskiej? Uwagę warto zwrócić na otwarcie się na potrzeby miast oraz ich społeczności, wielofunkcyjność obiektów oraz ich lokalizację. - Stawiamy na miastotwórcze inwestycje, które łączą̨ mieszkania, biura, usługi i kulturę, ponieważ̇ są̨ one lepiej zaprojektowane, poprawiają̨ funkcjonowanie miasta oraz są bardzo dobrze przyjmowane przez lokalne społeczności - dodaje Wiceprezes Zarządu w Cavatina Holding.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »