Rozwój w trudnych czasach: co polskie firmy mogą zyskać dzięki bonom na innowacje?

W czasach kryzysu przedsiębiorcy rezygnują zwykle w pierwszej kolejności z inwestycji i działań o charakterze innowacyjnym. Tak jednak nie zawsze musi być. O to, by polskie firmy nie musiały w dobie pandemii ograniczać swojej działalności, dba między innymi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która dysponuje środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na opracowanie innowacyjnych pomysłów polskich MŚP. Na dotacje mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w konkursach organizowanych w ramach programu „Bony na innowacje dla MŚP”. Można się o nie ubiegać do 30 grudnia.

Reklama

Zawalcz o dofinansowanie na innowacyjne projekty

Konkurs "Bony na innowacje dla MŚP" przeznaczony jest dla mikro-, małych i średnich firm. Choć ósma runda naboru wniosków, która zakończyła się 30 września miała być ostatnią w tym roku, to konkurs nadal trwa. Ze względu na duże zainteresowanie przedsiębiorców konkurs postanowiono przedłużyć. O wsparcie finansowe można się ubiegać jeszcze do 30 grudnia tego roku.

Rywalizacja o unijne wsparcie została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich - usługowy - umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Aby skorzystać z dofinansowania, przedsiębiorca musi na tym etapie zainwestować w swój projekt zaledwie 15 proc. wartości danego etapu. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 340 tys. zł. (całkowity koszt projektu nie może przekroczyć 400 tys. zł).

Pomyślne ukończenie etapu pierwszego uprawnia do wzięcia udziału w etapie drugim, inwestycyjnym. Na tym odcinku zmagań przedsiębiorca może uzyskać dotację opiewającą maksymalnie na kwotę 560 tys. zł (całkowity koszt projektu musi się zamknąć w kwocie 800 tys. zł). Wysokość wkładu własnego musi być przy tym równa co najmniej 30 proc. wartości całej inwestycji. Pozyskane środki można przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, patentów, licencji, know-how albo innych praw własności intelektualnej, niezbędnych do wdrożenia innowacji opracowanej w pierwszym etapie.

- "Bony na innowacje" to jedno z najbardziej przystępnych źródeł finansowania innowacji dla MŚP w Polsce. PARP udziela dotacji z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w postaci "bonów" od 2015 r. Do dziś zawarliśmy z przedsiębiorcami około 1 000 umów na łączną kwotę ponad 265 mln zł. Co ciekawe zainteresowanie tego typu wsparciem utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo pandemii. Tylko w trzech ostatnich rundach pierwszego etapu konkursu o wsparcie wnioskowało ponad 1 100 przedsiębiorstw, łącznie na kwotę prawie 309 mln zł  - mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP.

Oni skorzystali z bonów na innowacje

Dzięki środkom z konkursu "Bony na innowacje dla MŚP" zrealizowano do tej pory wiele innowacyjnych projektów. Dały one polskim przedsiębiorstwom szansę na rozwój i podniesienie swojej konkurencyjności na rynku.

Z dofinansowania skorzystała spółka Medical Inventi, która opracowała innowacyjny na skalę światową materiał kościozastępczy. FlexiOss to biomateriał uzupełniający ubytki kostne, który dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w zakresie stomatologii implantacyjnej, ortopedii czy też w przypadku urazów powstałych w wyniku mechanicznego uszczerbku, bądź chorób nowotworowych. Ze względu na jego plastyczność łatwo dostosowuje się do kształtu ubytku. Może być wykorzystywany jako nośnik leku, w tym antybiotyków i bez ryzyka pozostawać w ciele człowieka do końca życia. To ogromny postęp w dziedzinie chirurgii, który warto upowszechnić z myślą o pacjentach. Firma otrzymała niemal 0,5 mln zł na prace nad opracowaniem linii do produkcji kompozytu w warunkach laboratoryjnych. Realizacja projektu umożliwiła komercjalizację wynalazku. Medical Inventi zamierza wprowadzić produkt na rynki globalne i skutecznie konkurować z potentatami w branży wyrobów medycznych.

W konkursie wzięła też udział firma Abtech zajmująca się szeroko pojętym internetem rzeczy oraz poszukiwaniem jego praktycznych zastosowań. W ramach dofinansowanego projektu opracowano prototyp systemu do zarządzania dystrybutorami wody pitnej z użyciem telemetrii. Urządzenie opracowane przy wsparciu naukowców Politechniki Śląskiej na bieżąco monitoruje czy butla jest na miejscu i ile jest w niej wody, a kiedy zapasy się kończą wysyła odpowiedni komunikat. Dzięki temu można z wyprzedzeniem zaplanować transport i zoptymalizować proces zarządzania dystrybucją. Rozwiązanie przynosi realne finansowe korzyści zarówno dla dystrybutorów jak i dla firm.

Do najbardziej znanych beneficjentów Bonów należy Energylandia. Właściciele słynnego parku rozrywki w Zatorze otrzymaną dotację - wynoszącą 20 mln zł - przeznaczyli na stworzenie innowacyjnego rollercoastera, który pod względem swoich parametrów i właściwości dystansuje inne tego typu obiekty na świecie. Mega-coaster opracowany i opatentowany przez specjalistów Energylandii został wyposażony m.in. w unikatowy system tłumienia drgań. Dzięki temu udało się zminimalizować poziom hałasu emitowany przez pracujące elementy konstrukcji. Przy okazji udało się także zmniejszyć awaryjność i tempo zużywania się poszczególnych części rollercoastera.

Inwestycje w czasach pandemii

Liczba firm, które korzystają ze wsparcia finansowego udzielanego w ramach konkursu "Bony na innowacje dla MŚP" stale rośnie. Co ciekawe, trwająca pandemia nie zniechęciła przedsiębiorców do rywalizacji. Wręcz przeciwnie: wydaje się, że podsyciła tylko ich zapał. Organizatorzy bieżącej edycji konkursu otrzymywali w okresie pandemii średnio miesięcznie ponad 160 zgłoszeń od firm, które mimo trudnej sytuacji zewnętrznej nadal chcą inwestować w innowacje. Stanowi to aż dwukrotny wzrost względem wcześniejszych konkursów. Zainteresowanie konkursem jest więc tym razem rekordowo wysokie.

- Od końca marca do połowy lipca przedsiębiorcy złożyli ponad 320 wniosków o dofinansowanie projektu, a od połowy lipca do 30 września złożyli ich aż ok. 650. To pokazuje, że firmy nadal doceniają ten konkurs jako jedno z najbardziej przystępnych źródeł finansowania innowacji. Oznacza to również, że mimo pandemii przedsiębiorcy chcą realizować swoje innowacyjne pomysły i aktywnie szukają środków na rozwój - mówi Anna Forin.

Prezentacja partnera

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »