Reklama

Stawka godzinowa plus czy minus VAT?

O stawce godzinowej dla zleceniobiorców było głośno na długo przed jej wprowadzeniem. 13 złotych za godzinę dla samozatrudnionych budzi jednak wiele kontrowersji. Milczą nie tylko przepisy, lecz także ministerstwa.

O stawce godzinowej dla zleceniobiorców było głośno na długo przed jej wprowadzeniem. Rząd z dumą ogłaszał, że w ten sposób robi kolejny krok w walce z zatrudnieniem śmieciowym.

Reklama

O ile jednak do chwalenia się osiągnięciami i zbierania laurów zawsze znajdą się chętni, o tyle dużo trudniej znaleźć osobę (podmiot, instytucję) gotową wyjaśnić wątpliwości dotyczące stosowania przepisów. Dzisiaj rzucamy światło na jeden z takich przypadków dotyczący właśnie minimum płacowego dla zleceniobiorców.

Chodzi o to, w jaki sposób naliczać VAT w przypadku wypłacania stawki godzinowej osobom, które realizują usługi jako samozatrudnieni. Jakkolwiek by było, to przecież przedsiębiorcy, choć z reguły pracujący dla jednego głównego kontrahenta.

A ten niejednokrotnie narzuca, by samozatrudniony był płatnikiem VAT - nawet gdy przepisy pozwalają na dobrowolność w tym zakresie. I wtedy właśnie pojawia się wątpliwość: czy kwota 13 zł za godzinę wykonywania zlecenia obejmuje również ten podatek, czy też należy go naliczyć dopiero od niej?

Zdania co do tego są podzielone. Głos za tym pierwszym rozwiązaniem pojawił się u nas już w styczniu ("Minimalna stawka godzinowa przy zleceniach: kadrowe pytają, my odpowiadamy" - TGP nr 1 z 5-8 stycznia 2017 r., DGP nr 4/2017).

Tym razem zaś piszący dla nas eksperci opowiadają się za przyjęciem, że minimalna stawka godzinowa nie powinna obejmować VAT. Nie wynika to jednak jednoznacznie z przepisów.

O rozstrzygnięcie problemu poprosiliśmy więc resort pracy (odpowiedzialny za stawkę godzinową), a następnie finansów (odpowiedzialny za VAT). Jeden i drugi przez kilka miesięcy przerzucały się odpowiedzialnością, by w końcu zgodnie uznać się za niewłaściwe do udzielenia odpowiedzi na nasze pytanie.

Dziś więc jedno jest pewne. Jak pisze jeden z internautów - "dopóki nie będzie oficjalnego stanowiska, będzie kombinowanie, jak to zrobić, aby dać pracownikowi mniej".

Autor: Karolina Topolska

28 lipca 2017

Dowiedz się więcej na temat: zarobki | płace w Polsce | płaca minimalna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »