Szkolenia z dofinansowaniem jeszcze bardziej dostępne: sprawdzamy, jak działa nowa BUR

Pandemiczna rzeczywistość gospodarcza wymaga sprawnego dostosowania biznesu do nowych warunków, ale też zdobywania nowych kompetencji. To dobry czas na rozwój i szkolenia. Zwłaszcza, kiedy można liczyć na unijne dofinansowanie. Tak jest w przypadku dużej części ofert w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej od 5 lat przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W ostatnim czasie platforma poddana została gruntownej modernizacji, dzięki której łatwiej znajdziemy interesujące nas usługi.

W dobie czwartej rewolucji przemysłowej ciągłe doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji jest koniecznością. Naznaczony pandemią rok 2020 tylko wzmocni ten trend. Koronawirus SARS CoV-2 wstrząsnął rynkiem pracy, czego negatywne skutki gospodarka i społeczeństwo będą odczuwać jeszcze przez długi czas. Działania pomocowe państwa, ciągła niepewność na rynku oraz wysoka dynamika wydarzeń powodują ciągłe zmiany na rynku pracy.

Dostosowanie się do nowej rzeczywistości to konieczność zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Polscy pracodawcy są tego świadomi. Widać to m.in. we wzmożonej aktywności Sektorowych Rad ds. Kompetencji działających w Polsce. 

Z danych przedstawionych w raporcie "Rozwój kompetencji - uczenie się dorosłych i sektor rozwojowy" przygotowanego w ramach ostatniej edycji badania Bilans Kapitału Ludzkiego (wieloletniego projektu badawczego PARP i Uniwersytetu Jagiellońskiego) wynika, że znacząca większość osób w wieku 25-64 lata wykazuje dużą chęć do nauki, a czterech na pięciu Polaków pragnie się wciąż dokształcać. Najnowsze dane płynące z tego projektu badawczego  wskazują jednocześnie, że polscy pracodawcy są w zdecydowanej większości zaangażowani w proces rozwoju kadr. Prowadzenie takich działań w 2019 r. zadeklarowało 84 proc. z nich.

Dane ze wspomnianej publikacji pokazują przy tym, że duże znaczenie przy wyborze formy szkolenia ma kwestia elastyczności - chodzi o te sposoby dokształcania się, które pozwalają na łączenie aktywności rozwojowej z pracą i innymi obowiązkami. Często wykorzystywaną formą nauki jest więc edukacja w miejscu pracy - tak rozwija swoje kompetencje 30 proc. ogółu Polaków w wieku 25-64 lata, a 38 proc. pracujących. Takie możliwości daje internet.

Szkolenia on-line oraz technologie e-learnigowe pozwalają na wygodny i łatwy dostęp do wiedzy, niezależnie od miejsca i czasu. W kontekście biznesu duże znaczenie ma większa efektywność szkoleń, możliwość śledzenia postępów kursanta, i co ważne, niższe koszty.

Rynek technologii edukacyjnych w czasie pandemii wyraźnie przyśpieszył. Widać to chociażby po wzroście zainteresowania ofertą Bazy Usług Rozwojowych (BUR) - internetowej platformy, w której publikowane są oferty  kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych, a także usług z zakresu coachingu, doradztwa i mentoringu.

- Podnoszenie kompetencji i zdobywanie nowych umiejętności to dziś konieczność, jeśli chce się nadążać za tempem zmian we współczesnym świecie i prowadzić dobrze prosperujący biznes. Jednak wiążą się z tym spore koszty i przedsiębiorcom często trudno znaleźć na to środki w budżecie, zwłaszcza teraz, gdy wiele sektorów gospodarski zostało dotkniętych skutkami pandemii. Dzięki BUR osoby zainteresowane rozwojem mogą w jednym miejscu znaleźć bogatą ofertę usług rozwojowych przede wszystkim z unijnym dofinansowaniem, a oferujące je firmy mogą zyskać nowe zlecenia. Teraz, dzięki unowocześnieniu serwisu, będzie to jeszcze łatwiejsze - mówi Aleksandra Berg-Koza, kierownik w Departamencie Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP.

Postaw na swój rozwój

Baza Usług Rozwojowych, uruchomiona i administrowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) od 2015 roku, łączy firmy oferujące usługi szkoleniowe, doradcze i edukacyjno-dydaktyczne z osobami, które chcą poszerzyć swoje kompetencje.

Koncepcja Bazy została wypracowana w toku konsultacji społecznych, w których wzięli udział przedstawiciele środowisk związanych z rozwiązaniami z zakresu kształcenia ustawicznego oraz adaptacyjności przedsiębiorstw i ich pracowników.

Platforma powstała i działa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Jednym z celów statutowych BUR jest zapewnienie powszechnego dostępu do wysokiej jakości usług rozwojowych świadczonych na rzecz przedsiębiorstw i ich pracowników.

Jak podkreśla Aleksandra Berg-Koza Baza Usług Rozwojowych już od pięciu lat wspiera rodzimy rynek, łączy firmy oferujące  wszelkiego rodzaju szkolenia, doradztwo, czy studia podyplomowe, z osobami chcącymi się uczyć. Mogą z niej korzystać pracownicy , przedsiębiorcy, a także osoby prywatne. Do tej pory skorzystało z niej  już ponad 250 tys. użytkowników.

W BUR znajduje się w tej chwili prawie pół miliona anonsów pochodzących od 5 tys. firm szkoleniowych, a serwis generuje 1,4 mln odsłon miesięcznie. W latach 2015-2019 działalność BUR pozwoliła zrealizować ok. 140 tys. usług rozwojowych. Większość z nich została przeprowadzona z wykorzystaniem środków europejskich. Maksymalna wysokość dotacji, na jaką mogą liczyć osoby korzystające z BUR, wynosi 80 proc. Łączna wartość dofinansowań w okresie 2015-2019 r. wyniosła ok. 1,1 mld zł.

Działalność BUR pomaga polskim pracownikom i pracodawcom w stałym podnoszeniu kompetencji i kwalifikacji. Daje szansę zmiany zawodu lub kierunku kariery. Ułatwia także powrót na rynek pracy i wskazuje, w jaki sposób osoby o nietypowych pasjach i zainteresowaniach mogą na nich zacząć zarabiać.

Zdobądź wiedzę, której naprawdę potrzebujesz

W Bazie Usług Rozwojowych każdy pracownik chcący podnieść swoje kompetencje lub zdobyć nowe umiejętności powinien znaleźć coś dla siebie. W zasobach platformy dostępne są szkolenia z zakresu zarządzania i organizacji, języków obcych, informatyki i telekomunikacji, finansów, prawa i administracji, a nawet medycyny. Co ciekawe, w BUR znajdziemy również kursy na prawo jazdy różnych kategorii. Nowa wyszukiwarka ułatwia znalezienie ogłoszeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

- Baza wyróżnia się na rynku rozwojowym wysoką jakością szkoleń oraz możliwością otrzymania nawet 80 proc. dofinansowania. Dzięki niej na naukę mogą sobie pozwolić także ci, dla których barierą w zdobyciu nowych kompetencji jest brak pieniędzy - zaznacza Aleksandra Berg-Koza.

Choć w bazie BUR znajduje się dziś wiele różnorodnych ofert, to może się oczywiście zdarzyć, że nie znajdziemy pośród nich takiego, które wyda nam się interesujące. W takich okolicznościach potrzebną nam usługę szkoleniową możemy po prostu zamówić. Szkolenie zostanie wówczas przygotowane od podstaw specjalnie dla nas. Realizujący je podmiot uwzględni wszystkie nasze wymagania, tworząc produkt skrojony na miarę naszych oczekiwań.

Sprawdzone narzędzia w jeszcze lepszym wydaniu

Baza działa już 5 lat, a taki  okres to w dzisiejszym internecie prawie epoka. Serwis trzeba było w związku z tym zmodernizować, dostosowując go do aktualnych potrzeb użytkowników. A te w ostatnich latach bardzo się zmieniły. Internauci oczekują dziś, że narzędzia, z których korzystają w sieci, będą wydajne i użyteczne, a zarazem proste w obsłudze. Na pierwszy ogień poszła w związku z tym szata graficzna serwisu, którą poddano gruntownemu liftingowi. Uproszczono też nawigację na stronie, dzięki czemu użytkownicy mogą się po niej poruszać swobodniej niż do tej pory, z jeszcze większą łatwością docierając do interesujących ich treści.

Zmiany objęły także "silnik" platformy, który zintegrowano z bazą Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki temu dane zgromadzone w zasobach GUS są teraz automatycznie przekazywane do BUR. Opracowano także zupełnie nowy moduł komunikacji (każdy profil posiada teraz własną skrzynkę z wiadomościami) oraz przejrzystą wyszukiwarkę, która pozwala jeszcze sprawniej sortować i filtrować oferty dostępne w bazie BUR.

Kursy i szkolenia na odległość - to się opłaca!

Sytuacja epidemiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła w sposób negatywny na sytuację panującą na krajowym rynku pracy oraz w polskim sektorze usług szkoleniowych. Ograniczenia i obostrzenia wprowadzone z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych sprawiają, że kursy, instruktaże i szkolenia muszą być prowadzone w innej formie. W tych okolicznościach bezpiecznym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem, okazuje się właśnie Baza Usług Rozwojowych, dzięki której swoje kompetencje możemy poszerzać również w sposób zdalny. Aż 30 proc. ofert znajdujących się w zasobach BUR to ogłoszenia dotyczące kursów przeprowadzanych online - a więc na odległość. Aby z nich skorzystać, wystarczy mieć do dyspozycji komputer z dostępem do internetu. Co ciekawe, uczestnicy szkoleń prowadzonych zdalnie również mogą skorzystać z dofinansowania, którego wysokość może wynieść maksymalnie 80 proc.

- W czasie pandemii usługi oferowane zdalnie stanowiły już 1/3 ogółu szkoleń i doradztwa w BUR. Półroczna praktyka pokazała, że i firmy szkoleniowe i uczestnicy są coraz bardziej zadowoleni z tej formy nauki. Okazało się że szkolenia zdalne są  równie efektywne jak stacjonarne, a dla wielu osób  udział w szkoleniu zdalnym  jest łatwiejszy, bo  pozwala zaoszczędzić czas oraz  pieniądze - zauważa Aleksandra Berg-Koza.

Kursy online oferowane za pośrednictwem BUR wydają się, jak na razie, cieszyć stale rosnącą popularnością. To duża zmiana względem ostatnich lat: przypomnijmy, że jeszcze w 2019 r. ze szkoleń internetowych korzystano w naszym kraju stosunkowo rzadko. Narzędzie rozwoju kadr widziało w nich zaledwie 12,5 proc. osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa oraz 20 proc. właścicieli firm średnich lub dużych.

Eksperci są zdania, że obserwowany właśnie wzrost zainteresowania szkoleniami online ma charakter stały i ma szansę utrzymać się w nadchodzących miesiącach. I to nawet jeśli nad pandemią uda się w końcu zapanować. Obecna sytuacja epidemiczna przekonała bowiem pracowników i pracodawców, że kursy organizowane na odległość są równie pomocne i przydatne, jak szkolenia przeprowadzane w sposób tradycyjny. Mają do tego nad nimi zasadniczą przewagę - bez przeszkód mogą w nich uczestniczyć osoby mieszkające w różnych zakątkach naszego kraju. Internet skraca dystans i wyrównuje szanse, dając wszystkim jednakowy, nieograniczony dostęp do wiedzy. A do tego pozwala błyskawicznie reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację rynkową - zdarza się dziś przecież, że pewne umiejętności i kompetencje zyskują na znaczeniu w zasadzie z dnia na dzień. W takich okolicznościach sukces mogą odnieść właśnie te organizacje, które szybciej przeszkolą swoje kadry, zdobywając w ten sposób niezbędne know-how.

Unijne fundusze szansą dla polskich przedsiębiorców

PARP przeznaczyła 5,85 mln zł na wsparcie dla firm z branży usług rozwojowych. Kwota ta przeznaczona jest na sfinansowanie rekomendacji dotyczących wsparcia branży w zakresie zwalczania skutków pandemii COVID-19 wydanych przez Radę ds. Kompetencji Sektora Usług Rozwojowych. Środki dostępne są dla mikro-,  małych- i średnich przedsiębiorstw działających w oparciu o wpis PKD: 85.5 - Pozaszkolne formy edukacji.

 

PARP zaprasza także firmy szkoleniowe do przygotowania i aktualizacji w Bazie Usług Rozwojowych oferty szkoleń i doradztwa dla przedsiębiorstw z innych branż, które chcą ograniczyć negatywne skutki wywołane przez pandemię. W ramach projektu "Kompetencje dla sektorów, zadanie COVID-19" PARP przeznaczyła niemal 56 mln zł na wsparcie szkoleniowo-doradcze dla 13 sektorów. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz online, a rekrutacja trwa do końca listopada lub do wyczerpania puli środków.

Prezentacja partnera

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »