Reklama

Wielki powrót w branży e-commerce? Merlin.pl wraca do życia

Spółka Topmall, dzierżawca marki Merlin.pl, jest na dobrej drodze w realizacji planu. Odzyskała dobre imię i klientów, a teraz walczy o udziały w rynku e-commerce.

Merlin.pl, jedna z najbardziej znanych marek w naszym e-commerce, której w ubiegłym roku groziło zniknięcie z rynku, odbudowuje pozycję. W listopadzie ub.r. brand został na 10 lat wydzierżawiony od dotychczasowego właściciela (spółki Magus, dawniej Merlin - kontrolowanej przez giełdową Czerwoną Torebkę) przez firmę Topmall. Teraz miesięcznie ma już kilkadziesiąt tysięcy zamówień. Planowane na ten rok obroty to 20 mln zł.

Reklama

- Od czerwca rozwój znacząco przyspieszył. Z miesiąca na miesiąc notowaliśmy wzrosty rzędu 30 proc. We wrześniu jest jeszcze lepiej - komentuje sytuację Łukasz Szczepański, prezes Topmall. Przyznaje, że e-sklep nie przynosi jeszcze zysków, ale według niego strata z każdym miesiącem zbliża się do zera.

- W przyszłym roku chcemy już zarabiać na biznesie i zrealizować przychody na poziomie 50 mln zł. Od początku zresztą zakładaliśmy, że pierwszy rok będzie na rozruch. W 2018 r. natomiast przychody mają osiągnąć historyczny poziom dla tej marki, czyli 100 mln zł - dodaje.

Taki wynik Merlin.pl osiągnął w 2014 r., czyli niecały rok przed upadłością (właścicielem była wówczas Czerwona Torebka). Mimo wysokich przychodów e-sklep miał w 2014 r. prawie 31 mln zł straty.

Jeszcze w maju tego roku duża część analityków oceniała, że sukcesem będzie wypracowanie ok. 30 mln zł obrotów w ciągu trzech lat. Teraz uważają, że sprawdził się pomysł nowego właściciela, polegający na wręczaniu każdemu poszkodowanemu klientowi bonu na 120 proc. wartości zakupów niezrealizowanych w czasie, gdy e-sklep był pod rządami Czerwonej Torebki. Zgłosiło się w sumie 463 osób, które obsłużone na nowych warunkach wystawiły dobre opinie. To z kolei zaowocowało napływem nowych kupujących.

- Pojawia się pytanie, czy klienci pozostaną lojalni, gdy promocje w e-sklepie się skończą. Na jego korzyść na pewno działa to, że dysponuje bardzo rozpoznawalną marką na rynku. Osiągane obroty przez e-sklep są tego dowodem. Jeszcze w ubiegłym roku były przecież niemal zerowe - komentuje Włodzimierz Schmidt, prezes IAB, związku pracodawców branży internetowej.

Topmall zdaje sobie sprawę, że odzyskanie dobrej opinii to za mało, by realizować plan finansowy. Na jesieni tego roku planuje w związku z tym kolejną odsłonę Merlin.pl. E-sklep przestanie być wówczas tylko księgarnią. Do oferty zostaną wprowadzone najpierw zabawki i inne artykuły dla dzieci, a następnie produkty z działu uroda i artykuły papiernicze.

- W 70 proc. naszymi klientami są kobiety w wieku 25-45 lat. W związku z tym to wokół ich potrzeb chcemy budować asortyment, który pod koniec roku wzbogaci się jeszcze o artykuły dekoracyjne. Z ankiety, którą zrobiliśmy wśród kupujących, wynika, że to najbardziej pożądane towary w naszym e-sklepie - dodaje Łukasz Szczepański.

W planach są też reklamy sklepu w telewizji, na co pójdzie kilka milionów złotych. Podobny budżet na marketing firma zakłada również w kolejnych latach.

Nie zamierza jednak poprzestać na rozwoju jednej marki. Wraca do pierwotnych planów, czyli do rozwoju internetowych serwisów, które umożliwiają zakup polskich towarów klientom z zagranicy. Na razie taki serwis, pod nazwą Tochka.net., działa w Ukrainie. Właściciele zaprzeczają jednak, by dywersyfikacja stanowiła jedynie zabezpieczenie na wypadek niepowodzenia planów związanych z Merlin.pl.

- Serwis na Ukrainie ma już kilkadziesiąt tysięcy stałych klientów, którzy każdego miesiąca składają po kilka tysięcy zamówień. Na Wschodzie rynek jest bardzo chłonny i chcemy to wykorzystać. Już pracujemy nad kolejnymi serwisami. Zostaną uruchomione w przyszłym roku w Kazachstanie, Mołdawii i Gruzji. Jednocześnie idziemy z nimi też na Zachód. W pierwszej kolejności do Niemiec i Wielkiej Brytanii - wyjaśnia Łukasz Szczepański.

Obecnie spółka prowadzi rozmowy z polskimi markami, które chciałyby przez jej portal sprzedawać swoje produkty. Firma nie ujawnia jeszcze nazw partnerów, informuje tylko, że mowa przede wszystkim o branży kosmetycznej i odzieżowej. Spółka ma plan, by w latach 2018-2019 jej roczna sprzedaż sięgała 200 mln zł, z czego połowa byłaby generowana przez Merlin.pl, a połowa przez zagraniczne serwisy.

Kapitał na rozwój (budowanie zagranicznych serwisów ma pochłonąć kilka milionów złotych) pochodzi od prywatnych inwestorów. Obecnie w spółce jest ich pięciu, ale jeszcze w tym roku mają dołączyć kolejni. - Nie posiłkujemy się kredytami. Operujemy własną gotówkę, w związku z czym strona kosztowa jest dla nas niezwykle ważna - dodaje Łukasz Szczepański.

- Na Wschodzie Polska jest traktowana jako część UE. To przekłada się na duży popyt na towary z naszego kraju. Z kolei na Zachodzie polskie marki są konkurencyjne cenowo w stosunku do zachodnich. Jeśli serwisy zdobędą zaufanie, mają szansę odnieść sukces - uważa Włodzimierz Schmidt.

Patrycja Otto

20 września 2016

Dowiedz się więcej na temat: Merlin.pl | handel | Teraz | e-commerce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »