Reklama

Wielkie zmiany w VAT dopiero w 2014 r.

Przepisy dotyczące powstawania obowiązku podatkowego i związane z nimi zmiany w fakturowaniu wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r.

Tak zdecydowała wczoraj - przy poparciu Ministerstwa Finansów - sejmowa podkomisja, która rozpatrywała projekt rządowej nowelizacji ustawy o VAT. Przyjęła zgłoszone przez PO poprawki, m.in. dotyczące późniejszego wejścia w życie kluczowych dla podatników zmian, regulujących moment rozliczeń podatkowych, które miały zacząć obowiązywać od lipca 2013 r.

Reklama

Zdaniem Romana Namysłowskiego, dyrektora w Ernst & Young, to dobra decyzja.

- Tak istotna nowelizacja przepisów, które podatnicy znają od 19 lat, wywracająca dotychczasową praktykę rozliczeń, wymaga odpowiednio długiego czasu na przygotowanie się do zmian - komentuje ekspert.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski podkreślał wczoraj, że dłuższe vacatio legis ograniczy koszty podatników, którzy będą mieli więcej czasu na dostosowanie swoich systemów finansowo-księgowych.

Podkomisja przyjęła też poprawkę, której celem jest zachowanie w ustawie o VAT regulacji określających szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług ciągłych (np. dostawa mediów, usługi telekomunikacyjne, najem, dzierżawa, leasing, a także usługi ochrony i stałej obsługi prawnej). Obowiązek podatkowy powstanie w tych wypadkach z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności. O taki zapis w ustawie postulowali przede wszystkim dostawcy mediów. Dzięki temu od 2014 r. nie będą musieli rozpoznawać obowiązku podatkowego z tytułu każdej wpłaty, zaliczki czy przedpłaty otrzymanej od klienta.

Poprawiony został także kontrowersyjny przepis regulujący prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Nowelizacja - inaczej niż dziś - uzależnia to uprawnienie od otrzymania faktury wystawionej przez zagranicznego kontrahenta. Poprawka zakłada, że z odliczeniem nie będzie trzeba czekać na fakturę, ale jeśli podatnik jej nie otrzyma w terminie dwóch miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, to będzie musiał zmniejszyć podatek naliczony.

- Jeśli następnie przedsiębiorca otrzyma fakturę po upływie dwumiesięcznego terminu, to już na bieżąco ponownie wykaże podatek naliczony - tłumaczy Roman Namysłowski.

Ważne poprawki dotyczą też zasad wystawiania faktur korygujących.

- Istotne jest, że na fakturze korygującej nie będzie trzeba wykazywać danych sprzed korekty, co nie miało żadnego uzasadnienia w dyrektywie - podkreśla Roman Namysłowski.

Sprawozdanie podkomisji z prac nad ustawą musi jeszcze rozpatrzyć Komisja Finansów Publicznych, a następnie projekt trafi do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Magdalena Majkowska

7 listopada 2012 (nr 216)

Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | podatki | Dziennik Gazeta Prawna | zmiany w VAT | R. | VAT | 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »