ESD: Nie licz na szczęście. Postaw na wiedzę i praktykę

Nie ma wątpliwości, że o bezpieczeństwo w sieci trzeba się zatroszczyć. Dlatego już po raz czwarty, ponownie w Warszawie, praktycy i eksperci na co dzień dbający o bezpieczeństwo tak w biznesie prywatnym, jak i administracji publicznej - podzielą się wiedzą i doświadczeniem odnośnie do tego jak skutecznie ograniczać ryzyko ataku i skutecznie eliminować zagrożenia w sytuacji, gdy do incydentu już dojdzie. Ruszają zapisy do Exatel Security Days.

Nie ma wątpliwości, że o bezpieczeństwo w sieci trzeba się zatroszczyć. Dlatego już po raz czwarty, ponownie w Warszawie, praktycy i eksperci na co dzień dbający o bezpieczeństwo tak w biznesie prywatnym, jak i administracji publicznej - podzielą się wiedzą i doświadczeniem odnośnie do tego jak skutecznie ograniczać ryzyko ataku i skutecznie eliminować zagrożenia w sytuacji, gdy do incydentu już dojdzie. Ruszają zapisy do Exatel Security Days.

Przekonanie, że cyberatak jest domeną jedynie filmów akcji, to proszenie się o problemy. Niezadbanie o bezpieczeństwo w sieci może nieść za sobą poważne skutki tak finansowe, jak i wizerunkowe lub prawne.

Ochrona wyborów, Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, prace nad 5G, kwestie zabezpieczania systemów i procesów IT sprawiają, że nigdy nie były tak ważne jak dziś rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa. Do tego ataki hackerskie: nie tylko są coraz bardziej wyszukane, ale również osiągające coraz większą skalę, to ostrzeżenie, że ryzyko jest realne.

Reklama

Mało tego, w czasach, gdy obowiązki w obszarze ochrony danych klientów stale rosną (RODO), coraz więcej usług jest świadczonych cyfrowo, a do tego część podmiotów musi wdrożyć wytyczne wspomnianej już Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - nie można więcej bagatelizować zagrożenia i podjąć odpowiednie kroki.

Wcześniejsze edycje ESD przyciągały tłumy gości. Dlaczego? Z jednej strony to rosnące zainteresowanie i zrozumienie tematu cyberbezpieczeństwa przed przedsiębiorców, kadry zarządzające, polityków i media. O bezpieczeństwie w sieci mówi i pisze się coraz więcej, już nie tylko w zamkniętym kręgu specjalistów IT. Świadomość czym są ataki hakerskie, cyber-zagrożenie ze strony wyspecjalizowanych grup przestępczych lub całych państw, kradzież danych czy próby wyłudzeń lub szantażu w sieci - jest coraz większa w społeczeństwie. Międzynarodowe ataki jak WannaCry z 2017 r. czy wycieki danych (największe w 2018 r. to m.in.: Marriott (500 mln danych klientów), Twitter (330 mln), Quora (100 mln), Firebase (100 mln), Uber (57 mln)) - tylko temat podgrzewają i przypominają, że chronić się trzeba. I to niezależnie od tego czy myślimy o drobnym przedsiębiorcy, dużej korporacji, administracji publicznej lub samorządowej czy korzystamy z domowego wi-fi.

Po drugie, to sama formuła ESD - wydarzenia, którego celem - według zamysłu organizatorów - jest maksymalizacja wiedzy praktycznej, przy minimum teorii. Zamiast nudnych wykładów - prelekcje praktyków. Zamiast debat - warsztaty i zajęcia przy okrągłym stole. Zamiast teoretyków - specjaliści, którzy na co dzień pracują na żywym i skomplikowanym organizmie, jakim jest sieć i cyberprzestrzeń. Dlatego podczas ESD miejsce na scenie zajmują pracownicy Security Operations Center (SOC) i inżynierzy ds. reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Rok temu pojawiły się m.in. tematy z obszaru polityki opartej na braku zaufania w przedsiębiorstwie, metody wdrażania systemów klasy SIEM aż po detale pracy pentesterów.

Po trzecie - zmieniające się otoczenie regulacyjne - sprawia, że firmy, by wypełnić nowe wymagania muszą odpowiednio dostosować swoje systemy bezpieczeństwa, przygotować kadry, zrozumieć problem i odpowiednio zareagować. A spotkanie ze specjalistami może cały skomplikowany proces przyśpieszyć.

W tym roku może być szczególnie ciekawie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że na ESD udział weźmie niedawno powołany pełnomocnik ds. cyberbezpiezeństwa. Niewykluczone, że poznamy szczegóły odnośnie do tego jak ma działać obywatelska część cyberarmii, czyli cyberkomponent w Wojskach Obrony Terytorialnej (tworzony na wzór rozwiązań znanych z Gwardii Narodowej w USA).

Czy warto? ESD to nie tylko prelekcje i warsztaty. To przede wszystkim możliwość spotkania ciekawych ludzi i nawiązania kontaktów. Co roku organizatorzy troszczą się nie tylko o wysoki poziom prezentowanych treści, ale również oferują gościom szereg dodatkowych atrakcji. W zeszłym roku można było zobaczyć w praktyce czym jest i jak działa rozszerzona rzeczywistość, a także zasiąść za sterami sportowego samochodu i powalczyć o ciekawe nagrody.

Jakie są bieżące trendy? Które rozwiązania dzisiaj najlepiej się sprawdzają? Ile kosztuje cyberbezpieczeństwo? Edycja ESD 2019 w tym ważnym dla cyberbezpieczeństwa roku w Polsce to obowiązkowy punkt dla wszystkich, kto o bezpieczeństwie w sieci myśli na poważnie. Dlatego warto być częścią tego wydarzenia.

Zarejestrować można się przechodząc na stronę: https://exatelsecuritydays.pl/?utm_source=interia&utm_medium=text&utm_campaign=esd19&utm_content=start

W tym roku po raz pierwszy konferencja jest płatna.

tk

Materiał powstał przy współpracy z firmą Exatel

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »