Jak napisać biznesowo dobre CV?

Szukasz nowej pracy, wysłałeś już setki aplikacji, a telefon wciąż milczy? Przyczyną tego stanu rzeczy może być źle napisane CV. Niestaranny i nieczytelny życiorys może trafić do kosza nawet, jeśli masz odpowiednie kwalifikacje na stanowisko. Jak sprawić, by twoje CV przykuło uwagę rekruterów?

Pracodawca na wstępne zapoznanie się z życiorysem kandydata przeznacza zaledwie kilka sekund. Ten krótki czas ma ogromne znaczenie w całym procesie rekrutacji. Jeśli coś przykuje jego uwagę, jesteś na wygranej pozycji. Dlatego tworząc swoje CV nie możesz ograniczyć się do suchego wymienienia stanowisk, na których pracowałeś. Oto kilka wskazówek, które zwiększą twoje szanse na rynku pracy!

Starannie i dokładnie

Może zabrzmi to banalnie, jednak kluczową cechą dobrego CV jest jego staranne wykonanie. W tym dokumencie nie ma miejsca na literówki, nierówności i inne błędy. Zanim wyślesz aplikację, sprawdź dokładnie, czy wszystko jest tak jak trzeba. Nie pisz CV na kolanie - jakiekolwiek niedociągnięcia w dokumencie całkowicie przekreślą twoją kandydaturę.

Reklama

Wzrok rekruterów przeglądających CV przeważnie skupia się na lewej górnej stronie kartki. Jeśli zamieszczone tam informacje okażą się ciekawe, na następne elementy dokumentu zwrócą większą uwagę, dlatego tak ważny jest szablon, według którego przygotujesz życiorys (sprawdź szablony w internecie np. na Livecareer). Pamiętaj, że liczy się nie tylko struktura, ale również kolejność - to, co najważniejsze powinno znajdować się w widocznym miejscu.

Oprócz tego zastanów się nad tym, jakie elementy twojego doświadczenia i wykształcenia są kluczowe, a co możesz pominąć. Jeśli od kilkunastu lat pracujesz w zawodzie, rekrutera nie będzie interesowała to, że w czasie studiów rozdawałeś ulotki lub pracowałeś na zmywaku. Podobnie jest z wykształceniem (po ukończonych studiach kierunkowych nikt nie zwróci uwagi na profil mat-fiz w liceum), a także umiejętnościami (raczej nie zaimponujesz pracodawcy w branży IT jazdy na rowerze bez trzymanki). Zbędne pozycje jedynie zagracają twoje CV i czynią je mniej czytelnym. Zamiast nich lepiej poszukać czegoś, co może je wzbogacić.

Profil zawodowy

Choć to niezwykle cenny element życiorysu, wciąż jest rzadko spotykany, dlatego zamieszczając w CV profil zawodowy, na starcie zdobędziesz przewagę nad innymi kandydatami. Co tak właściwie powinno się znaleźć w tej rubryce?

Profil zawodowy to zwięzłe, kilkuzdaniowe podsumowanie celu zawodowego, silnych stron, kwalifikacji oraz sukcesów, które odniosłeś w swojej karierze. Takie streszczenie umieszczone u góry dokumentu jest listem motywacyjnym w pigułce - pokazuje, że znasz się na tym, co robisz, jesteś ambitny i chcesz się rozwijać pod konkretnym kątem. Takie cechy są pożądane wszędzie, bez względu na stanowisko.

Z innej perspektywy

Większość życiorysów wygląda niemal identycznie. W rubryce "doświadczenie" niemal zawsze znajdują się te same, suche określenia. Spróbuj potraktować ten temat inaczej i opisać swoje obowiązki zawodowe w formie osiągnięć.

Zamiast suchego określenia "pozyskiwanie klientów biznesowych" wymień ilu i jakich klientów udało ci się pozyskać dla firmy, w której pracowałeś. Jeśli w poprzedniej pracy odnosiłeś sukcesy w sprzedaży nie pisz "sprzedaż produktów firmy", a "realizacja planów sprzedażowych na średnim poziomie 180proc. w ostatnim roku pracy".

Hobby

Każdy chce sprawiać wrażenie osoby ciekawej i intrygującej. Z tego powodu tysiące Polaków w rubryce "zainteresowania" wpisuje literaturę, muzykę, sport, filmy, podróże i podobne banały. Inni, chcą zaimponować pracodawcy wpisują coś, co sprawi, że zyskają w jego oczach, mimo że nie mają na ten temat pojęcia. To błąd - kłamstwo łatwo może wyjść na jaw, w wyniku czego skompromitujesz się na rozmowie. Jak w takim razie opisać swoje hobby w CV?

Jeśli interesujesz się czymś niszowym - nie wstydź się tego. Może to świadczyć o twojej kreatywności i tym, że masz wiele do zaoferowania w różnych dziedzinach. Bądź precyzyjny - zamiast "podróże" napisz o kulturze i destynacjach, które szczególnie cię interesują, a ogólne słowo "literatura" zastąp nazwiskami autorów czy konkretnym gatunkiem. Zwróć też uwagę na cechy, które może sugerować twoje hobby. Gdy wymienisz "sporty ekstremalne", przyszły pracodawca może założyć, że nie obawiasz się ryzyka i lubisz przezwyciężać swoje słabości, a zainteresowanie piłką nożną i sportami zespołowymi może oznaczać, że świetnie radzisz sobie z pracą w grupie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »