Z murawy na fotel prezesa, czyli polscy piłkarze w świecie biznesu

Reprezentanci Polski w piłce nożnej zarabiają ogromne pieniądze - o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak kariera sportowa często jest jak błysk flesza. W jednej chwili rozbłyska, aby równie szybko zgasnąć. Młodzi sportowcy coraz lepiej to wiedzą, dlatego... inwestują. Zobacz, kto z polskich sportowców odkrył w sobie smykałkę do biznesu i jak mu idzie.

Intratne biznesy Roberta Lewandowskiego

Kapitan polskiej reprezentacji doskonale wie, że jego niesamowita kariera piłkarska może szybko się skończyć, dlatego szturmem podbija świat biznesu. Nazwisko Roberta Lewandowskiego to marka, która obecnie zarabia miliony nie tylko na boisku czy kontraktach reklamowych (m.in. z Coca Colą, Gilette, Huawei, Head&Shoulders). Pieniądze zarobione na murawie piłkarz inwestuje w różne sektory i buduje prawdziwe imperium. Nieruchomości, gastronomia, media i reklama, medycyna czy głośny fundusz inwestujący w obiecujące start-upy to tylko niektóre z branż, które zainteresowały Roberta i jego żonę Annę.

Reklama

Biznesowe inwestycje na szeroką skalę Lewandowski rozpoczął w 2014 roku, od funduszu Venture Capital - Protos VC, którego został wspólnikiem (wraz z Cezarym Kucharskim). Fundusz inwestuje w polskie i europejskie start-upy (m.in. Twoja Suknia, sklep ze zdrową żywnością Lokalny Rolnik, platforma dogry.pl serwis pomocedomowe.pl czy niania.pl).

W czerwcu 2017 roku kapitan reprezentacji Polski z Tomaszem Zawiślakiem, otworzył agencję marketingową Stor9_ (zadebiutowała ona od obsługi marketingowej samego Roberta i Anny Lewandowskich).

Kolejnym biznesem jest RL Media - spółka stworzona z Group One dom mediowy RL Media, która zajmuje się planowaniem i zakupem mediów na potrzeby promocji Lewandowskich.

Lewandowski inwestuje także w nieruchomości. Od 2015 roku piłkarz jest wspólnikiem firmy deweloperskiej LS Investments. Robert kupuje również luksusowe apartamenty - jest właścicielem m.in. apartamentu przy Złotej 44 w Warszawie (apartamentowiec ma 192 m, a 52 piętrach znalazło się 287 mieszkań) coraz apartamentu na Mazurach.

Piłkarz rozpoczął również budowę luksusowej Kliniki Medycyny Sportowej w Warszawie (na Ochocie) i planuje otworzenie restauracji w Giżycku.

Co z innymi piłkarzami?

Smykałkę do biznesu ma były bramkarz i celebryta Radosław Majdan. Piłkarz jest współzałożycielem i prezesem firmy Vabun, produkującej perfumy oraz kosmetyki (m.in. ekskluzywna linia damskich i męskich wód perfumowanych czy perfumowane żele pod prysznic dla panów). Obecnie firma Majdana współpracuje z salonami Pako Lorente, siecią Jeronimo Martins oraz sprzedaje produkty na rynek niemiecki, czeski i azjatycki.

Poza boiskiem inwestują również inni polscy piłkarze:

* Kuba Błaszczykowski - jest współwłaścicielem Centrum Rozrywki Kubatura w Opolu (pub sportowy, kawiarnia, kręgielnia, klub muzyczny, sala bankietowo-konferencyjna),

* Jerzy Dudek - jest współwłaścicielem firmy transportowej Alwina-Trans Dudek & Salwa i spółki Allora (regionalny partner brytyjskiej Pall-Ex),

* Sebastian Mila - były reprezentant Polski jest współwłaścicielem lokalu "Cassino" w Koszalinie,

* Grzegorz Krychowiak - jest właścicielem salonu z garniturami przy ul. Wiejskiej w Warszawie,

* Sławomir Peszko - prowadzi firmę Vendettawatches produkującą i sprzedającą zegarki,

* Bartosz Bereszyński - zainwestował w aplikację Royal App (według twórców jest to gra społecznościowa dla ludzi z klasą).

Biznesowy potencjał młodych piłkarzy

W młodym środowisku piłkarskim panuje obecnie wyższa świadomość finansowa, a przykład Roberta Lewandowskiego pokazuje, że swoje sportowe 5 minut warto wykorzystać, aby zbudować potencjał kapitałowy na przyszłość. Do "Lewego" zapewne dołączą także koledzy po fachu.

- Obecny sezon piłkarski należał do Krzysztofa Piątka. Jeśli jego kariera rozwijać będzie się tak, jak do tej pory to zarobki na murawie z pewnością pozwolą na równie imponujące inwestycje - komentuje Denis Zaykovskiy, ekspert z serwisu bonusowykod.com

Jeszcze kilkanaście lat temu gwiazdy murawy prześcigały się w zakupie luksusowych samochodów, a po zakończeniu kariery sportowej wiele z nich miało problemy z płynnością finansową. Ekstremalnym przykładem stał się Radosław Kałużny - reprezentant Polski, po zakończeniu gry, pracował m.in. przy rozładunku ciężarówki DHL i śmieciarki w Anglii czy jako pomocnik na budowie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »