Reklama

22 proc. więcej kupujących domy w Wielkiej Brytanii

Kwiecień wydłużył do 8 serię kolejnych miesięcy zwyżki cen surowców. To bezprecedensowy przypadek, by tak długo bez żadnej przerwy notowana towarów szły w górę. Ostatni dzień minionego miesiąca też upłynął pod znakiem zwyżki surowców, a indeks CRB mierzący koniunkturę na tym rynku przekroczył 370 pkt.

Tym samym znalazł się przy silnym oporze, związanym z 61,8-proc. zniesieniem ostatniej bessy. Jednocześnie wzrost blokuje w tych okolicach górne ramię kanału wzrostowego, jakim można opisać notowania surowców od wiosny 2009 r.

Tym samym po piątkowej sesji można mówić o wypełnieniu się w całości zasięgu ruchu towarów. W tym roku napędzany jest głównie deprecjacją dolara. Zależność pomiędzy tymi rynkami jest bardzo wyraźna i zapewne będzie się utrzymywać przez najbliższy czas. I nie chodzi tu tylko o ogólną wysoką korelację tych rynków, ale przesłanki zachowania obu rynków. Chodzi o stymulację monetarną, która osłabia dolara, a jednocześnie dostarcza kapitału na spekulacje surowcami.

Reklama

Maj będzie przedostatnim miesiącem drugiej rundy druku pieniędzy w USA. Inwestorzy będą sobie coraz częściej zadawać pytanie, jak rynki finansowe będą radzić sobie bez tego rodzaju wsparcia ze strony Rezerwy Federalnej. Jednocześnie widać powrót wyczulenia inwestorów na wszelkie doniesienia związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej. Słabość rynków wschodzących w ostatnich dniach można właśnie z tym wiązać (wzrost stopy rezerwy obowiązkowej w Turcji, czy podwyżka stóp procentowych w Rosji).

Home Broker zwraca uwagę:

Rynek surowców po 8 kolejnych miesiącach wzrostu dotarł do silnego oporu, który przejść "z marszu" będzie bardzo trudno

W Wielkiej Brytanii notowany jest wzrost zainteresowania kupujących nieruchomościami mieszkaniowymi

Rynki nieruchomości

Według Hometrack, firmy badającej rynek nieruchomości, ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii w kwietniu nie spadły pierwszy raz od 10 miesięcy. Pozostały na poziomie z marca. Podniosły się natomiast w Londynie, o 0,3 proc. Hometrack wskazuje na rosnące zainteresowanie kupujących, które jest obrazowane przyrostem rejestracji klientów w agencjach pośrednictwa nieruchomościowego. W kwietniu wyniósł on 2,8 proc., a od początku tego roku 22 proc.

Ceny domów pozostają natomiast pod dużą presją w Australii. W I kwartale spadły o 1,7 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2010 r. Był to największy regres od III kwartału 2008 r. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w podwyżkach stóp procentowych w tym kraju, jak w powodzi, która zaburzyła aktywność gospodarczą w stanie Queensland.

W Korei natomiast władze wdrażają środki mające wesprzeć tamtejszy rynek nieruchomości po tym, jak coraz więcej firm na nim działających ma kłopoty.

Zespół Analiz Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: ostatni dzień | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »