Acron nie wywalczy miejsca w radzie - Parkiet

Zwiększenie zaangażowania w Grupie Azoty przez rosyjskiego inwestora do 20 proc. daje mu formalnie możliwość wystąpienia z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w sprawie wyboru rady nadzorczej w drodze głosowania grupami.

Zwiększenie zaangażowania w Grupie Azoty przez rosyjskiego inwestora do 20 proc. daje mu formalnie możliwość wystąpienia z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w sprawie wyboru rady nadzorczej w drodze głosowania grupami.

Jest to wskazywane jako czynnik ryzyka dla bezpieczeństwa polskiego przedsiębiorstwa - zwłaszcza że taki członek rady może być oddelegowany do pełnienia stałych czynności nadzorczych. To daje mu m.in. prawo do uczestniczenia w posiedzeniach zarządu.

W praktyce Acron nie ma szans na uzyskanie fotela w nadzorze - i nie chodzi tu o żadne sztuczki prawnicze, lecz o mechanizm obsadzania rady w trybie głosowania grupami.

DM BZWBK

Stanowisko Grupy Azoty

Grupa Azoty jest spółką notowaną na giełdzie, w związku z tym każdy chętny może obracać jej akcjami. Przyjmujemy do wiadomości fakt zmian w akcjonariacie Spółki. Z satysfakcją przyjmujemy, iż firma cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów.

Reklama

Grupa Azoty jest dobrze zabezpieczona przed próbą ewentualnego wrogiego przejęcia, co gwarantuje obecna struktura akcjonariatu oraz przyjęte w statucie Spółki mechanizmy zabezpieczające. Wszystko to daje pewność bezpiecznej realizacji celów strategicznych Spółki zapewniających integrację i konsolidację polskiej chemii w kolejnych latach.

Dzięki skutecznym działaniom konsolidacyjnym, a także efektywnemu zarządzaniu znacznie wzrosła wartość firmy. Dobre i coraz lepsze wyniki finansowe oraz systematyczny wzrost wartości firmy to także najlepszy gwarant jej bezpieczeństwa. Przyjęty przed laty i konsekwentnie zrealizowany plan konsolidacji polskiej chemii okazał się słuszny i zamierzamy nadal budować wartość spółki w drodze dalszej konsolidacji dającej efekty synergii kosztów i pozwalającej na optymalizację przychodów Grupy Azoty.

Nabycie akcji przez Acron traktujemy jako wyraz akceptacji dotychczasowych działań Zarządu. We wtorek 10 czerwca 2014 r. w Tarnowie odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, podczas którego byli obecni przedstawiciele Norica Holding. Akcjonariusze przyjęli sprawozdanie finansowe Spółki za 2013 rok oraz udzielili absolutorium Zarządowi oraz Radzie Nadzorczej.

Ministerstwo Skarbu Państwa wyraźnie stwierdziło, że nie odda Acronowi kontroli nad Grupą Azoty. Zwiększając swój udział w akcjonariacie Grupy Acron świadomie określił swoją rolę jako inwestora finansowego. Wynika zatem z tego, że zakup kolejnego pakietu akcji to dla Acronu inwestycja o wyższej stopie zwrotu, niż rozwój własnego biznesu. To tylko dowodzi pozycji Grupy Azoty oraz tego, że konkurenci doceniają działania i strategię przyjętą przez Grupę Azoty.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »