Fundusze hedgingowe w Polsce?

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku zmianie ulegną przepisy dotyczące działania na polskim rynku zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Dlatego prawdopodobnie od maja pojawią się nowe podmioty, w tym oczekiwane już przez polskich inwestorów - fundusze hedgingowe - fundusze lokujące kapitał w bardzo ryzykowne instrumenty pochodne.

W tej chwili na polskim rynku mogą działać tzw. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą zarządzać poszczególnymi funduszami inwestycyjnymi.

W Polsce działalność prowadzi 16 TFI. Większość z nich należy do dużych grup bankowych, również swoje towarzystwa mają też niektóre firmy ubezpieczeniowe.

Istnieje duże prawdopodobieństwo iż nowe fundusze - w tym fundusze typu "hedge" wejdą na polski rynek. Będą to pierwsze tego typu instytucje, które lokują zgromadzone środki w najbardziej innowacyjne, jednocześnie obarczone ogromnym ryzykiem, instrumenty.

Reklama

Fundusze te nie podlegają tak ścisłym rygorom jak inne podmioty działające na rynku kapitałowym. Krajem w którym fundusze te cieszą się największym na świecie zainteresowaniem są Stany Zjednoczone. Są one jednak dostępne tylko dla szczególnej grupy klientów - pierwsza wpłata do takich funduszy przekracza kwotę kilku milionów dolarów.

Główną zaletą tej formy lokowania kapitału są możliwości osiągania bardzo wysokich zysków.

Źródło: Gazeta Giełdy "Parkiet"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fundusze | instrumenty | polski rynek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »