Reklama

Lepsze wyniki Ronsona

Gorsze nastroje inwestorów ze Starego Kontynentu

Drugi miesiąc z rzędu pogarszały się nastroje globalnych inwestorów. Tak wynika z marcowej ankiety Bloomberga wśród użytkowników tego serwisu informacyjnego na całym świecie. Indeks zaufania spadł do 53,8 z 54,9 w lutym. Poziom 50 oznacza, że odsetek optymistów i pesymistów jest taki sam. Widać przy tym zróżnicowanie ocen. Podczas gdy indeks ocen amerykańskich uczestników badania podniósł się do 48,5 z 41,3 w lutym, to w przypadku Europy Zachodniej mieliśmy spadek do 41 z 49,8 w lutym. W Azji optymizm wyraźnie się zwiększył (do 75,9 z 70,8). Podobnie było w Ameryce Łacińskiej (do 74,5 z 64,6).

Reklama

Ankieta Bloomberga przyniosła najbardziej optymistyczne nastawienie do dolara od upadku Lehman Brothers. Jednocześnie zmniejszył się pesymizm w nastawieniu do perspektyw rynków akcji w najbliższych 6 miesiącach.

Z tych wyników można wnioskować, że inwestorzy widzą zagrożenia związane z zacieśnianiem polityki monetarnej, czy też z kłopotami fiskalnymi, ale sądzą, że niedawna korekta w sporej części zdyskontowała te negatywne czynniki.

Pod względem wysokości deficytu budżetowego w Stanach Zjednoczonych miniony miesiąc był rekordowy. Wydatki przewyższyły wpływy o 221 mld USD. Rok wcześniej niedobór sięgał 194 mld USD. Na wynik z lutego tego roku złożyły się 17-proc. wzrost wydatków oraz 23-proc. dochodów. W tym drugim przypadku stało się to pierwszy raz od kwietnia 2008 r. Dziś opublikowane dane wskazują na przyspieszenie inflacji w Chinach do 2,7%, mocniej od przewidywań.

ZWRÓĆ UWAGĘ:

Zapasy hurtowe w USA w styczniu nieoczekiwanie spadły, o 0,2%, co wskazuje na rosnący popyt w tamtejszej gospodarce (zapasy hurtowe to 30% zapasów wszystkich przedsiębiorstw) W styczniu nieoczekiwanie zmniejszył się niemiecki eksport, o 6,3% m/m, co jest niekorzystnym sygnałem z punktu widzenia wychodzenia gospodarki naszego największego partnera handlowego z zapaści

Rynki nieruchomości

Cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w Ameryce przyniosły tym razem wzrost zainteresowania ze strony kupujących domy i spadek w przypadku chcących refinansować zadłużenie. W pierwszym przypadku odnotowaliśmy w minionym tygodniu zwiększenie się liczby wniosków o 5,7%, w drugim regres o 1,5%. W efekcie liczba wniosków o kredyty zwiększyła się o 0,5%. Proporcja między wnioskującymi o refinansowanie kredytu i o kredyt na zakup domu obniżyła się z 69,1% do 67,2%. Tymczasem w Chinach w lutym wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych przyspieszył do 10,7% w skali roku. To najszybszy ruch w górę od 2 lat. W styczniu zwyżka wynosiła 9,5%. Notowany na polskim rynku deweloper Ronson zarobił w 2009 r. więcej niż rok wcześniej. Wypracował zysk netto rzędu 21 mln zł wobec ponad 15 mln zł w 2008 r. Dobry wynik to efekt przekazania większej liczby lokali. Katarzyna Siwek

Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: ze | nastroje | lepsze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »