Reklama

Obecne procesy akwizycyjne nie zmienią krajobrazu polskiego sektora bankowego - Fitch

Agencja Fitch Ratings uważa, że toczące się procesy zmian właścicielskich nie zmienią w istotny sposób krajobrazu w polskim sektorze bankowym - podała agencja w komunikacie prasowym.

Fitch ocenił, że niechęć polskiego regulatora (KNF) do wzrostu koncentracji w sektorze bankowym może spowodować, że obraz rynku nie zmieni się pomimo prowadzonych procesów sprzedaży takich banków jak Raiffeisen Bank Polska, Bank BPH czy Alior Bank. To ograniczy możliwości banków w zakresie obniżania kosztów i wzrostu rentowności.

Reklama

"Zmiany w obrazie polskiego rynku mogłyby nastąpić tylko w przypadku, gdyby jeden podmiot przejąłby wszystkie trzy banki wystawione na sprzedaż" - napisał Artur Szeski, dyrektor w Fitch Polska, autor komunikatu.

Szeski przypomniał, że w Polsce działa obecnie 39 banków, z czego około 50 proc. aktywów sektora pozostaje własnością pięciu największych instytucji. To oznacza jego zdaniem, że sektor jest "dosyć skoncentrowany". Wskaźnik zwrotu na kapitale własnym polskich banków, wynoszący około 10 proc., dyrektor określił jako "rozsądny".

Dowiedz się więcej na temat: Fitch | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »