Reklama

Rachunki za gaz w górę. PGNiG: Nie mieliśmy wyjścia

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 5,9-proc. wzrostu ceny dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Uzasadnienie - surowce na świecie drożeją.

Wyższa cena będzie obowiązywać od 10 sierpnia do końca tego roku. Bez zmian pozostaje stawka za abonament i obniżona w marcu tego roku o 7,37 proc. opłata dystrybucyjna za transport gazu. - Po wejściu w życie nowej taryfy rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe, będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 proc. Wciąż jednak średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 proc. niższe niż na koniec 2015 r. dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu na przestrzeni ostatnich trzech lat - przekonuje Rafał Pazura, kierownik działu PR i CSR w PGNiG Obrót Detaliczny. I przytacza wyliczenia, z których wynika, że mimo obecnej podwyżki w porównaniu z cenami z końca 2015 r. przygotowanie posiłków na gazie jest o 60 zł tańsze, podgrzanie wody to ok. 276 zł mniej, a na gazowym ogrzewaniu mieszkań i domów można zaoszczędzić ok. 860 zł rocznie.

Reklama

Jak podwyżka cen ma się do wygranej PGNiG z Gazpromem w sztokholmskim arbitrażu, którą na początku lipca pochwaliła się polska firma? Trybunał uwzględnił kluczowe argumenty PGNiG wskazujące konieczność obniżenia ceny kontraktowej i odrzucił zarzuty formalne Gazpromu, który chciałby utrzymać dotychczasowe, nierynkowe warunki cenowe w kontrakcie jamalskim. - Z satysfakcją przyjmujemy to rozstrzygnięcie i oczekujemy obniżenia ceny do poziomu rynkowego w dalszym postępowaniu - powiedział wówczas prezes PGNiG Piotr Woźniak. Ze wstępnych szacunków wynika, że spółka będzie mogła dostać nawet ok. 1 mld zł odszkodowania.

Zapytaliśmy więc PGNiG o powód podwyżki, która w tej sytuacji będzie dla klientów niezrozumiała.

"Postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie nie zostało zakończone. W czerwcu Trybunał wydał wyrok częściowy, w którym uznał argumenty PGNiG SA i przyznał, że spółka miała prawo domagać się od Gazpromu zmiany ceny paliwa dostarczanego na podstawie tzw. kontraktu jamalskiego. Ustalenie nowej ceny jest przedmiotem dalszego postępowania" - czytamy w odpowiedzi biura prasowego gazowego koncernu. Firma tłumaczy dalej, że gaz kupowany w ramach kontraktu jamalskiego nie jest oferowany odbiorcom detalicznym, w tym gospodarstwom domowym, w których przypadku sprzedaż paliwa jest objęta obowiązkiem taryfikacji. Za dostawy gazu podlegające taryfikacji odpowiada spółka PGNiG Obrót Detaliczny, która kupuje gaz przede wszystkim na Towarowej Giełdzie Energii.

Na giełdowe ceny gazu, zarówno europejskie, jak i krajowe, wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i UE. Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o ok. 9,3 proc. To efekt znaczącego spadku wydobycia w Wenezueli, Libii, Nigerii i Angoli oraz sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada. W praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje UE.

Karolina Baca-Pogorzelska

30.7.2018

Sprawdź bieżące notowania gazu na stronach Biznes INTERIA.PL

Zapłacimy wyższe rachunki za prąd. Wszystko z powodu fali upałów

Tegoroczne wakacje mocno uderzą nas po kieszeni. Fala upałów, w połączeniu ze słabym wiatrem oznacza, że po wakacjach koncerny energetyczne będą chciały podwyższyć nam rachunki. Upały znacznie zwiększają pobór prądu, ponieważ używamy m. in. klimatyzatorów i wiatraków. Eksperci twierdzą, że dziś lub jutro pobijemy rekord wszech czasów w wykorzystaniu energii elektrycznej - podkreśla dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Z powodu upałów brakuje także wody do chłodzenia wielkich elektrowni, podczas gdy brak wiatru oznacza mniejsza ilość prądu z wiatraków. Te dwa fakty przekładają się na to, że dostawcy prądu muszą importować go z zagranicy, a tego lata jest to bardzo kosztowne. Firmy ponoszą straty i będą chciały je odrobić. Trzeba się spodziewać, że koncerny energetyczne po wakacjach złożą wnioski o podwyższenie nam rachunków. Krzysztof Berenda, RMF Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »