Reklama

Stabilne wyniki finansowe PGNiG

W trzech kwartałach 2014 roku GK PGNiG zanotowała 3 proc. wzrost zysku netto do 2,14 mld zł w porównaniu z 2,08 mld zł w analogicznym okresie ub.r. To długofalowy efekt inwestycji w wydobycie.

Przychody GK PGNiG w trzech kwartałach 2014 roku były na podobnym poziomie do analogicznego okresu ub.r. i wyniosły 22,8 mln zł. Wpływ na ten poziom miały m.in.: wzrost sprzedaży ropy naftowej, zmniejszenie przychodów ze sprzedaży gazu o 820 mln zł w wyniku łagodnej zimy oraz wzrost obrotu energią elektryczną, z którego przychody wzrosły w omawianym okresie o 71 proc. do 1,2 mln zł.

Na poziomie działalności operacyjnej spółka odnotowała wzrost wyniku EBITDA o 4 proc. do ok. 5 mld zł wobec 4,8 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największy, bo 59 proc. udział w wyniku spółki miał segment Poszukiwania i Wydobycie. Udział segmentu Dystrybucja wyniósł 30 proc., a pozostałych segmentów obrót i magazynowanie oraz wytwarzanie po 6 proc.

Reklama

W trzecim kwartale 2014 roku GK PGNiG zanotowała 616 mln zł zysku netto wobec 654 mln zł zysku w analogicznym okresie ub.r. Przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale wzrosły o 4 proc. do 6,4 mld zł rok do roku, natomiast wynik EBITDA wzrósł o 3 proc. osiągając ok. 1,5 mld zł.

Przychody segmentu poszukiwanie i wydobycie w trzech kwartałach 2014 wyniosły 4,8 mld zł, czyli o 13 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., natomiast zysk EBITDA był na porównywalnym poziomie do ub.r. i wyniósł ok. 3 mld zł. Na wyniki segmentu wpływ miało stabilne wydobycie gazu ziemnego rok do roku oraz wzrost produkcji ropy naftowej.

Wydobycie ropy naftowej i kondensatu wzrosło o prawie 20 proc. do 936 tys. ton w trzech kwartałach 2014 roku wobec 789 tys. w analogicznym okresie ub.r.. Sprzedaż ropy i kondensatu wzrosła w tym okresie o 30 proc. do blisko 921 tys. ton w porównaniu do 704,6 tys. ton w trzech kwartałach 2013 r.

Wydobycie gazu ziemnego wyniosło 3,4 mld m sześc. w trzech kwartałach 2014 r., podobnie jak w analogicznym okresie ub.r.

Zerowa marża na sprzedaży gazu

Na wynik segmentu obrót i magazynowanie w trzech kwartałach 2014 roku wpływ miały m.in. stabilny wolumen sprzedaży gazu ziemnego oraz stabilny udział spółki PST w przychodach ze sprzedaży gazu na poziomie 1,3 mld zł.

Marża na sprzedaży gazu wysokometanowego wyniosła minus 1 proc. w trzecim kwartale 2014 roku w porównaniu do minus 3 proc. w analogicznym kwartale 2013 roku. Natomiast marża średnioroczna dla 2014 roku wynosiła 0 proc. wobec minus 2 proc. dla roku ubiegłego.

Sprzedaż gazu GK PGNiG utrzymała się na podobnym poziomie 11,7 mld m sześc. w porównaniu do trzech kwartałów 2013 r.

W podziale na poszczególne grupy odbiorców sprzedaż gazu wzrosła wśród klientów PGNiG Sales & Trading oraz w sektorze handel, usługi hurt i TGE. Wpływ na wolumen i strukturę sprzedaży gazu miały głównie temperatura powietrza oraz zmiany na rynku gazu czyli sprzedaż na TGE oraz powstanie spółki PGNiG OD.

Wyniki segmentu dystrybucja

Przychody segmentu dystrybucja pozostały na podobnym poziomie 3,2 mld zł w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Wolumen dystrybuowanych gazów zmniejszył się o 11 proc. do 6,7 mld m sześc. w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. ze względu na wyższą o 2 stopnie C średnią temperaturę powietrza w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r.

Wytwarzanie w niesprzyjającym otoczeniu

W trzech kwartałach 2014 roku przychody ze sprzedaży segmentu wytwarzanie spadły o 8 proc. do 1,32 mld zł w porównaniu do 1,44 mld zł w analogicznym okresie 2013 roku. Wpływ na to miały m.in. 4 proc. spadek przychodów ze sprzedaży ciepła przy wolumenie niższym o 14 proc. zmitygowany wzrostem taryfy na ciepło oraz 10 proc. spadek przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej przy wolumenie zmniejszonym o 5 proc. oraz obniżonej średniej cenie sprzedaży.

Sprzedaż z własnej produkcji energii elektrycznej obniżyła się o 6 proc. do 2,4 TWh w trzech kwartałach 2014 roku, a sprzedaż ciepła obniżyła się o 14 proc. do 23,6 PJ.

Zatłoczenie magazynów

Zapas gazu wysokometanowego w podziemnych magazynach gazu na koniec września 2014 roku osiągnął poziom ok. 2,72 mld m sześc. We wrześniu 2013 roku było to 2,48 mld m sześc.

Opr. MM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »