Reklama

1300 USD ważny opór na rynku złota

Wczoraj ze szczególną uwagą obserwowana była sytuacja na rynku złota. Notowania tego kruszcu testują obecnie psychologiczną barierę 1300 USD za baryłkę jako techniczny opór.

Spośród wszystkich surowców, to właśnie cena złota jest w największym stopniu uzależniona od sytuacji na rynkach walutowych. Około połowę całkowitego popytu na ten kruszec stanowi popyt inwestycyjny, co sprawia, że cena złota jest w większej mierze zależna od nastrojów inwestorów oraz sytuacji na dolarze niż surowce wykorzystywane w przemyśle.

Wczorajsza nerwowość na rynkach walutowych przełożyła się w pewnym stopniu na wahania notowań złota. Niemniej jednak, ostatecznie umocnienie się dolara względem euro wcale nie doprowadziło do spadku cen złota. Wczorajszą sesję cena tego kruszcu zakończyła wzrostem o 0,7%.

Reklama

Tę reakcję inwestorów można interpretować jako wyraz zwiększonej awersji do ryzyka. Konieczność wprowadzenia programu QE w Europie oznacza, że gospodarka eurolandu nie radzi sobie dobrze - i ta niepewność sprzyja zwiększonym zakupom złota jako "bezpiecznej przystani". Wczoraj notowania żółtego kruszcu zakończyły sesję ponad poziomem 1300 USD za uncję, jednak dzisiaj rano nieco spadły. To pokazuje, że 1300 USD za uncję to wciąż ważny poziom oporu.

Silny dolar jest czynnikiem, który sprzyja spadkom cen złota, jednak w najbliższych dniach to nie waluty, lecz sytuacja w europejskiej polityce, może mieć największe znaczenie dla kształtowania się cen złota. W najbliższą niedzielę odbędą się bowiem wybory parlamentarne w Grecji, których wynik nie pozostanie bez znaczenia dla rynków finansowych.

Dorota Sierakowska

Analityk Dom Maklerski BOŚ S.A.

Dowiedz się więcej na temat: była | ze | rynek złota | złoto | Oporów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »