Reklama

46 miesięcy recesji w irlandzkim budownictwie

Niezbyt istotna z praktycznego punktu widzenia, ale bardzo ważna symbolicznie była obniżka prognoz wzrostu amerykańskiej gospodarki w tym roku przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Specjaliści tej instytucji zakładają rozwój USA o 2,8% wobec 3% spodziewanych w styczniu. Globalny wzrost gospodarczy ma wynieść 4,4% w tym roku. W tym względzie do obniżki prognoz nie doszło. Na chłodniejsze spojrzenie na koniunkturę w USA złożyły się obawy przed negatywnym wpływem rosnących cen paliw i ograniczone tempo poprawy sytuacji na rynku pracy. Dlaczego zmniejszenie prognoz wzrostu ma z symbolicznego punktu widzenia tak istotne znaczenie? Po pierwsze, oczekiwania MFW są niższe niż obecny konsensus rynkowy w tej kwestii. Po drugie, prognozy MFW sugerują słabszy wzrost w porównaniu z 2010 r. Po trzecie, idą w przeciwnym kierunku niż się przyzwyczailiśmy przez ostatnie miesiące, czyli zamiast zapowiadać rzeczywistość w bardziej różowych barwach niż wcześniej, ostrzega przed pogorszeniem sytuacji.

Reklama

W dalszym ciągu uwagę przyciągają surowce, które tak w tym roku, jak i od połowy 2010 r. są lepszą inwestycją niż akcje. Od początków stycznia w kontynuowaniu ruchu w górę notowań towarów sprzyja osłabiający się dolar. Okazuje się, że deprecjacja amerykańskiego pieniądza jest praktycznie taka sama, jak skala zwyżki towarów. To zaś pokazuje, w jak dużym stopniu hossa na surowcach straciła swój impet. Można odnieść wrażenie, że dobry klimat utrzymuje się na tym rynku jedynie za sprawą zniżki dolara.

Home Broker zwraca uwagę:

Obniżka prognoz dla amerykańskiej gospodarki na ten rok przez MFW jest symbolicznych wydarzeniem

Irlandzkie budownictwo jest w recesji od 46 miesięcy i nic nie wskazuje, by się to szybko zmieniło

Rynki nieruchomości

Marcowe wyniki irlandzkiego budownictwa nie zachwyciły. Indeks aktywności w tej branży obniżył się do 46,1 pkt z 47,8 pkt miesiąc wcześniej. Był to 46. kolejny miesiąc, kiedy wskaźnik pozostawał poniżej 50 pkt, oddzielających rozwój od regresu w sektorze. Do marcowego spadku przyczynił się przede wszystkim segment mieszkaniowy. W segmencie komercyjnym nastąpiła niewielka poprawa, odbicie z bardzo niskich poziomów kontynuowało też budownictwo infrastrukturalne. Podobnie, jak w Niemczech uwagę zwracało przyspieszenie wzrostu cen produkcji.

Organizacja Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD) ostrzegła Francję, że powinna zaostrzyć dostęp do kredytów hipotecznych, by zwalczać bańkę na rynku mieszkaniowym. Chodzi głównie o ceny w Paryżu, które w minionym roku poszły w górę o blisko 16%, do rekordowych 7645 euro za m2. Od 2005 r., zwiększyły się o 40%. W całej Francji wzrost cen w minionym roku wyniósł 1,5%.

Zespół Analiz Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: MFW | była | tym | budownictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »