Reklama

Agencja Fitch znów dyktuje nastroje

Kurs eurodolara zniżkował dziś do poziomu 1,2665, tym samym do ustanowienia nowych minimów tego roku brakuje mu już tylko kilku pipsów. Europejska waluta osłabiła się w reakcji na wypowiedź dyrektora zarządzającego Fitch Ratings Davida Riley.

Stwierdził on, że Europejski Bank Centralny powinien bardziej zaangażować się w zakup długu najbardziej zadłużonych państw, w celu zażegnania widma upadłości strefy euro. Dodał również, że strefa euro nie przetrwa jeżeli pozwoli się na upadek ważnych politycznie i gospodarczo Włoch. Wypowiedź ta może być interesująca z punktu widzenia jutrzejszej aukcji hiszpańskich 3- i 5- letnich obligacji oraz piątkowej aukcji 5- letnich włoskich obligacji. ECB w połowie grudnia udzielił europejskim bankom trzyletnich, niskooprocentowanych pożyczek na prawie 500 mld EUR.

Reklama

Uczestnicy rynku w dużej mierze odebrali to jako chęć zakupu obligacji pogrążonych w kryzysie państw strefy euro rękami europejskich instytucji finansowych. Jednak po tym jak na rynek powróciła podwyższona awersja do ryzyka, scenariusz ten ma duże szanse na niepowodzenie, a ECB może zostać zmuszony do wsparcia najbliższych aukcji z własnych środków. Kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premierem Włoch Mario Montim wypowiedziała się w bardzo pozytywnym tonie o reformach budżetowych i strukturalnych we Włoszech. Merkel poinformowała również, że Niemcy są skłonne przekazać na początek więcej kapitału do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego aby dać odpowiedni sygnał dla rynku.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie zmieniono poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się takiej decyzji, gdyż nie było przestrzeni ani na podwyżkę (spodziewane spowolnienie gospodarcze w nadchodzących miesiącach), ani na obniżkę (wysoka inflacja i słaby złoty). Ministerstwo gospodarki szacuje, że inflacja w grudniu wyniosła 4,8 proc. r/r i 0,5 proc. m/m (oficjalne dane zostaną opublikowane w piątek), a prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP powiedział, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż inflacja utrzymywać się będzie powyżej celu inflacyjnego (głównie z powodu słabego złotego). Dodał również, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych maleje.

Decyzja RPP o pozostawieniu kosztu pieniądza na dotychczasowym poziomie nie wpłynęła na kurs złotego ani ceny obligacji, gdyż była zgodna z oczekiwaniami. Ponadto notowania polskiej waluty już od dłuższego czasu nie reagują na dane z rodzimej gospodarki. W ślad za spadkami na eurodolarze, złoty osłabił się w stosunku do euro jak i dolara. Kurs EUR/USD zwyżkował maksymalnie do 4,4725, a USD/PLN do 3,5290. W pozytywnym tonie o działaniach polskiego rządu wypowiedziała się dziś Komisja Europejska. Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział, że Polska spełniła cele dotyczące redukcji deficytu budżetowego.

Szymon Zajkowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »