Amerykański pakiet stymulacyjny pomaga rynkom
W poświąteczny poniedziałek na światowych giełdach panuje optymizm. Rynki akcyjne pozytywnie reagują na dwie kluczowe kwestie, które właściwie zostały już wyjaśnione - pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych oraz porozumienie handlowe między UE a Wielką Brytanią.
Choć dzisiejszą sesję na rynkach można opisać jako spokojną, inwestorzy mogą być zadowoleni z solidnych wzrostów. Względny spokój wiąże się rzecz jasna z okresem świąteczno-noworocznym, który siłą rzeczy prowadzi do niższej płynności na giełdach. Część giełd wciąż pozostaje dziś zamknięta (m.in. Londyn), a w kalendarzu ekonomicznym brak kluczowych publikacji. Niemniej pozytywny wpływ na rynki mają dwie ważne kwestie, z którymi jeszcze przed świętami wiązała się niepewność.
Prezydent Donald Trump wreszcie zgodził się na podpisanie potężnego pakietu stymulacyjnego, pomimo faktu, że początkowo żądał on podwyższenia kwoty świadczeń z 600 USD do 2000 USD. Reakcję widać niemal natychmiast, przykładowo główny ekonomista Goldman Sachs podwyższył swoją prognozę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. 2021 z 3 proc. do 5 proc. Całoroczna prognoza dynamiki PKB została podniesiona z 5,3 proc. do 5,8 proc.
Drugi pozytywny czynnik - porozumienie handlowe UE i Wielkiej Brytanii, było już znane przed świętami. Długo wyczekiwany konsensus ma rzecz jasna pozytywny wpływ, gdyż kończy okres nerwowej niepewności co do przyszłego otoczenia gospodarczego - a przynajmniej wszystko na to wskazuje, że zmierzamy już we właściwą stronę. Poniedziałkowa sesja była też bardzo solidna dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Największe obroty znów można było zaobserwować na akcjach CD Projekt, przeciwko któremu amerykańscy inwestorzy złożyli pozew zbiorowy. Na walorach producenta gier ponownie dało się zaobserwować schemat, który był już rozgrywany w poprzednich dniach - spadki na otwarciu i stopniowe odrabianie strat. Ostatecznie kurs CDR wzrósł dziś o 1,86 proc. do poziomu 274 zł.
Na koniec dnia indeks WIG20 zyskał 2,48 proc., co jest jednym z najmocniejszych wyników na Starym Kontynencie. Indeksy mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio o 2,50 proc. oraz 1,56 proc.
Łukasz Pachucki