Reklama

Apetyt na rynki wschodzące

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie idealnie uzupełniły zachowanie rynku na poprzednich sesjach tygodnia.

Sesja zaczęła się od zwyżki akcji największych spółek, na którą rynek odpowiedział na dobre rozdanie na Wall Street i wzrosty indeksów w Europie. Impulsem stały się gołębie w wymowie protokoły z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które sprzyjały osłabieniu dolara i uzupełniły sygnały powrotu kapitału na rynki wschodzące. W efekcie dzisiejszej zwyżki indeks największych spółek skończył tydzień rosnąc o 5,3 procent. Daje to najlepszy tydzień WIG20 od września 2013 roku.

Reklama

Trudno nie wiązać tego faktu z poprawą sentymentu na rynkach wschodzących, które - jak doniosła dziś agencja Dow Jones - zanotowały ostatnio czytelne napływ kapitałów. Elementem wskazującym na przesilenie w tym segmencie jest drugi z rzędu wzrost koszyka iShares MSCI Emerging Markets, który po zwyżce w zeszłym tygodniu o 4 procent kończy bieżący tydzień rosnąc o blisko 7 procent. Nie ma zatem przypadku w tym, iż WIG20 zyskał solidarnie ze złotym i walutami takich krajów, jak Turcja czy Afryka Południowa. Wykres tygodniowy indeksu WIG20 idealnie wpisuje się w możliwe przesilenie na rynkach wschodzących. Dynamiczna biała świeca, która pojawiła się po obronie dołka w okolicach 2000 pkt. sygnalizuje, iż popyt poważnie potraktował szansę i impulsy z otoczenia. W efekcie z szacunkiem warto potraktować perspektywę szybkiej konfrontacji indeksu z rejonem 2200 pkt. i domknięcie przez wykres formacji podwójnego dna, co zbudowałoby potencjał zwyżki WIG20 sięgający 2400 pkt.

Adam Stańczak

e-mail: a.stanczak@bossa.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »