Reklama

Banki centralne i sprzedaż detaliczna

Wydarzeniami dnia w czwartek mogą być decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Jeśli jednak komunikaty ECB i Banku Anglii nie przyniosą niespodzianek, inwestorzy będą reagować na szereg danych z regionu.

Ekonomiści spodziewają się, że większość z zaplanowanych na dzisiaj publikacji makroekonomicznych wykaże poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy silne ataki mrozu przełożyły się na niższą aktywność w największych europejskich gospodarkach.

Reklama

Według prognoz produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 1 proc. m/m, a w Wielkiej Brytanii o 0,5 proc.. Sprzedaż detaliczna w strefie euro prawdopodobnie w lutym pozostała na poziomie sprzed miesiąca, czyli była o ok. 0,4 proc. niższa niż w przed rokiem. Te stosunkowo niezłe informacje mogą jednak nie wystarczyć do przekonania inwestorów do zakupu akcji na dzisiejszej sesji, zwłaszcza, jeśli kolejna odsłona greckiego dramatu nie przyniesie zwrotu akcji.

Premier i minister finansów Grecji starają się robić dobrą minę do złej gry, zapewniając międzynarodowych partnerów, iż na razie nie ma potrzeby korzystania z wyjątkowego programu pomocowego, ale rynek ewidentnie nie kupuje tych obietnic.

Wczoraj rentowność dziesięcioletnich obligacji Grecji przekroczyła 7,16 proc., a kontrakty zabezpieczające przed niewypłacalnością tego państwa podrożały do rekordowych poziomów z początku roku. Odwrócona krzywa dochodowości na krótkim odcinku sugeruje, że inwestorzy większe obawy wiążą z udzielaniem pożyczek krótkoterminowych niż kilkuletnich. Pora, by greccy politycy zrozumieli, jakie miejsce w szeregu pod względem ryzyka zajmuje ich państwo.

Z informacji brytyjskiego dziennika Telegraph wynika, że zainteresowanie emisją dolarowych obligacji jest tak niewielkie, że przy obecnym popycie zamiast oczekiwanych 5-10 mld USD, Grecy mogliby pozyskać zaledwie ok. 3 mld USD. W takiej sytuacji najprawdopodobniej konieczne będzie kompromitujące odwołanie zakazu uczestnictwa funduszy hedgingowych w emisji obligacji. Problem polega na tym, że one większą szansę na zarobek upatrują w grze przeciwko niezwykle trudnym do zrealizowania obietnicom greckich polityków.

Z innych źródeł wiadomo, że zagraniczne banki np. niemiecki Commerzbank, masowo domagają się od greckich banków zwrotu krótkoterminowych pożyczek, co przekłada się na załamanie płynności sektora podobne do tego, które na kilka dni przed bankructwem doświadczył Lehman Brothers.

Na Wall Street i na azjatyckich rynkach inwestorzy sprzedawali akcje. S&P 500 spadł wczoraj o 0,6 proc., w czwartek NIKKEI stracił 1,1 proc. Na GPW dzień również rozpoczął się od realizacji zysków.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Dowiedz się więcej na temat: bank | sprzedaż detaliczna | banki centralne | bańki | czwartek | inwestorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »