Reklama

Bez niespodzianek na GPW

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych, oddzielona od pozostałych dniami bez sesji, miała przynieść niską aktywność rynku i obyło się bez niespodzianek.

Rynek wybrał najłatwiejszy do rozegrania scenariusz spokojnego handlu, który dodatkowo mroziło oczekiwanie świata na dane z amerykańskiego rynku pracy. Bilansem sennych wymian jest nie tylko skromny obrót, który na całym rynku wyniósł 330 mln złotych a w WIG20 ledwie 260 mln złotych, ale również podtrzymanie wszystkich sygnałów, jakie pojawiały się w ostatnich trzech tygodniach. WIG20 pozostał zawieszony pod linią trendu spadkowego i nad rejonem 2400 pkt. W mocy pozostało również wskazanie, iż od trzech tygodni rynek wyciszał się dzięki układowi świąt i dni bez sesji. Nie ma wątpliwości, iż uspokojenie, jakie stało się udziałem GPW, to po części echo analogicznego wyciszenia na ważnych rynkach z Wall Street na czele, gdzie kluczowy indeks S&P500 znalazł się w zawieszeniu pod rekordami wszech czasów. Dlatego na progu nowego miesiąca zasadnym wydaje się założenie, iż giełdy światowe czeka przesilenie, które przesądzi również o krótkookresowych scenariuszach na giełdzie warszawskiej. Już dzisiejsza reakcja światowych rynków akcji na bardzo dobre dane z rynku pracy w USA wskazuje, że okres pesymizmu wobec gospodarki amerykańskiej zaczyna silnie zderzać się z obawami, iż Fed może szybciej od oczekiwań podnieść cenę kredytu i wzmocnić presje spadkową na spółkach, które były liderami zwyżek w ostatnich dwóch latach. Lokalnie patrząc maj powinien przynieść rynkowi więcej pytań o przyszłość OFE, które stają przed perspektywą znacznie większego odpływu uczestników systemu kapitałowego niż zakładano to w naprawdę ciemnych scenariuszach. W efekcie powróci fala pytań o przyszłość spółek o największym udziale towarzystw emerytalnych w akcjonariacie i przyszłości GPW, gdy rola OFE będzie sprowadzona do sprzedających udziały.

Reklama

Adam Stańczak

Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »