Reklama

Bezpieczny finał tygodnia

Przedświąteczny piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniósł sesję, w trakcie której obrót należał do najniższych w roku aktywność rynku w indeksie największych spółek zmieściła się w kwocie 176 mln złotych. Na szerokim rynku było tylko kosmetycznie lepiej i dzień zamknął się obrotem zbliżonym do 280 mln.

W takim kontekście zwyżka WIG o 0,83 procent i wzrost WIG20 o 0,95 procent mają mniejsze znaczenie. W istocie piątkowe notowania idealnie wypełniły scenariusz, jaki rysowały przed rynkiem dwie poprzednie sesje, które również nie grzeszyły aktywnością. W efekcie po trzech spokojnych sesjach tygodniowy licznik obrotów w WIG20 pokazał ledwie 2,57 mld, co daje najsłabszy pod tym względem tydzień od świątecznego tygodnia w roku 2010, w którym wigilia wypadała w piątek.

Wówczas w indeksie obrócono akcjami za niespełna 1,6 mld złotych. Szukając analogii w roku poprzednim należy przypomnieć, iż między świętami a sylwestrowym weekendem obrót wyniósł ledwie 1,72 mld złotych. Nie rokuje to dobrze czterem sesjom nowego tygodnia i zmusza do ostrożnych ocen kondycji rynku, któremu brakuje aktywności.

Reklama

Niemniej w zakończonym właśnie tygodniu rynek zdobył się na dobrą sesję wtorkową, w trakcie której WIG20 zyskał 1,5 procent i ocalił sierpniowe minima, co jest kapitałem strony popytowej na finałowe sesje roku. Nie ma jednak wątpliwości, iż niski obrót w rejonie wsparcia nie jest sygnałem, iż kupujący są silni. Szczęśliwie w szerszym obrazie nie ma zmiany a obrona sierpniowych dołków potwierdza szeroką konsolidację, która zadomowiła się na rynku w kończącym się właśnie kwartale.

Nie bez znaczenia są analogiczne konsolidacje na wykresach wielu innych indeksów na świecie, które WIG20 zwyczajnie powiela. W praktyce należy zakładać, iż finałowy tydzień pozostanie podporządkowany zachowaniu giełd na rynkach otoczenia, które podyktują GPW rytm od sesji środowej do piątkowej. We wtorek na parkiecie powinien dominować świąteczny nastrój, który umocnią zamknięte w poniedziałek rynki w USA i w Europie oraz brak wtorkowej sesji w Londynie.

Adam Stańczak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »