Reklama

Cena gazu na poziomie sprzed dekady

Rynek gazu przygotowuje się na sezon letni, czyli zmianę z grzewczego na chłodzący. W tym roku, w połączeniu z obecnie panującą sytuacją gospodarczą w Europie i jej wysokim zapotrzebowaniem na gaz spoza kontynentu, przełożyło się to na gwałtowne zwyżki cen - aktualnie mamy do czynienia z potrojeniem wartości r/r.

Państwa europejskie zagrożone odcięciem od rosyjskiego gazu, który dla większości był jedynym dostawcą, zostały zmuszone do zakupu gazu zza oceanu, dokładniej od USA. W konsekwencji możemy zaobserwować  wzrost ceny gazu ziemnego o 10 proc. od początku tygodnia. Jest to trzeci miesiąc z rzędu, w którym notowania zyskują ponad 20 proc. Jednocześnie odnotowując najwyższe wyniki od sierpnia 2008 roku, osiągając cenę 9.4 USD/MMBtu, zarówno podczas trwania środowej jak i czwartkowej sesji, kończąc tą drugą z wynikiem 8.9 USD/MMBtu.

Gaz ziemny można zaliczyć do jednego z głównych czynników napędzających inflację. Jego zastosowanie jest wysoce wszechstronne, poczynając na tworzeniu energii elektrycznej, po produkcję wielu materiałów nieorganicznych,  m.in. szkła, stali czy cementu. Naturalnie przekłada się to na wyższe ceny dla konsumentów i stawia Rezerwę Federalną pod presją podnoszenia stóp procentowych. Można zatem zauważyć istotny wpływ cen gazu na politykę monetarną Fedu, która próbuje zapanować nad inflacją. Według wielu członków Rezerwy Federalnej oraz prezesa Jerome’a Powella, do zaprzestania podnoszenia stóp procentowych o co najmniej 0,5 pp. przy kolejnych posiedzeniach, potrzebny jest wyraźny sukces  w wynikach inflacyjnych. W innym przypadku nie ma co liczyć na powrót podwyżek do tradycyjnego poziomu 0,25 pp.

Reklama

Z uwagi na import gazu przez Europę, a także suszę w zachodniej części USA, gdzie zmniejszoną podaż energii wodnej trzeba zastąpić elektryczną pozyskaną w procesie spalania gazu, jego zapasy w USA wyniosły o 17,6 proc. mniej w ujęciu r/r na dzień 20.05 jak podaje U.S. EIA (Agencja Informacji Energetycznej Stanów Zjednoczonych) w swoim czwartkowym raporcie. Tak prezentujące się dane oraz fakt, że sezon chłodzący dopiero zaraz w pełni się zacznie, skłaniają do prognozy jeszcze większego wzrostu cen gazu. Wynika to z prawdopodobieństwa ulokowania niewystarczającej ilości błękitnego paliwa w magazynach przed następnym sezonem grzewczym, zaprzestania pozyskiwania gazu z wierceń w basenach wydobywczych gdzie gaz otrzymywano jako efekt uboczny przy pozyskiwaniu ropy, wzmożonego eksportu za ocean oraz stosunkowo niewielkiego wzrostu produkcji.

Patryk Kowalski, trader w Superfund TFI

GAZ ZIEMNY

6,17 -0,07 -1,06% akt.: 24.06.2022, 22:59
  • Max 6,34
  • Min 6,02
  • Stopa zwrotu - 1T -11,98%
  • Stopa zwrotu - 1M -30,52%
  • Stopa zwrotu - 3M 14,05%
  • Stopa zwrotu - 6M 69,97%
  • Stopa zwrotu - 1R 80,41%
  • Stopa zwrotu - 2R 271,69%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »