Cena ropy pod presją wzrostu zapasów

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest okresem przewagi strony podażowej. Cena ropy dynamicznie spadła w poniedziałek, odreagowując z nawiązką zwyżkę z minionego piątku, a późniejsze dni przyniosły dalsze zniżki notowań "czarnego złota".

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest okresem przewagi strony podażowej. Cena ropy dynamicznie spadła w poniedziałek, odreagowując z nawiązką zwyżkę z minionego piątku, a późniejsze dni przyniosły dalsze zniżki notowań "czarnego złota".

O ile nastroje w czwartek i piątek istotnie się nie zmienią, to ceny ropy naftowej zakończą bieżący tydzień na minusie. Na razie notowania ropy Brent nadal oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy WTI w USA nie zdołała utrzymać się powyżej poziomu 53 USD za baryłkę.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Negatywny wpływ na ceny ropy naftowej miały m.in. dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy wzrosły aż o 10,45 mln baryłek w minionym tygodniu. Jest to odczyt znacząco wykraczający poza rynkowe oczekiwania. Jeszcze w poprzednim tygodniu pojawiały się spekulacje, że możemy zobaczyć spadek zapasów, a na początku tego tygodnia oczekiwania zakładały już ich wzrost, jednak to co zobaczyliśmy przekroczyło oczekiwania wszystkich.

Reklama

W czwartek dane na temat zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawi Departament Energii USA. Jest duże prawdopodobieństwo, że raport pokaże wzrost zapasów ropy, jednak oczekiwania zakładają także spadek zapasów benzyny i destylatów, a to potencjalnie mogłoby zniwelować negatywny wpływ na ceny.

Poza tym, strona popytowa na rynku ropy naftowej dostaje trochę wsparcia ze strony polityków. Sekretarz Skarbu USA, Steven Mnuchin, powiedział, że Chiny i Stany Zjednoczone są na drodze do wypracowania pierwszej fazy porozumienia, która mogłaby być podpisana już w przyszłym tygodniu. Taki rozwój wydarzeń z pewnością wpłynąłby pozytywnie na ceny ropy naftowej, ponieważ teraz jednym z kluczowych czynników dołujących ceny surowca są obawy o spadek popytu na ropę naftową w wyniku spowolnienia gospodarczego, wywołanego m.in. konfliktem handlowym USA i Chin, mającym negatywny wpływ na całą gospodarkę światową.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2019.10.17

Superfund.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »