Reklama

Ceny gazu: Europa na łasce Putina

Stany Zjednoczone zostały największym eksporterem płynnego gazu ziemnego na świecie w zeszłym miesiącu. Dostawy tego surowca są przeprowadzane do Europy, w związku z obecną sytuacją geopolityczną, w której Rosjanie utrudniają przepływy gazu. Nie powoduje to spadków cen gazu na nowojorskiej giełdzie NYMEX, albowiem większa część transportów trafia do krajów azjatyckich. Produkcja gazu ziemnego w największym państwie w Ameryce Północnej wzrosła o 70% od 2010 i przewiduje się, że zdominuje światowe rynki pod względem jej przepustowości do końca 2022 roku.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Produkcja gazu ziemnego w największym państwie w Ameryce Północnej wzrosła o 70% od 2010 i przewiduje się, że zdominuje światowe rynki pod względem jej przepustowości do końca 2022 roku.

Ceny płynnego gazu ziemnego (LNG) nie wykazują tak gwałtownych wahań jak te w Europie. Od końca zeszłego roku mogliśmy je zobaczyć w trendzie spadkowym, a ostatnio w trendzie bocznym. Aktualnie można zauważyć silną linię oporu na poziomie 3,5 USD/MMBtu. Notowania spadły o niemal 50% od ich zeszłorocznych szczytów.  

Reklama

Ze strony Unii Europejskiej pojawiają się głosy, że Rosja wykorzystuje gaz jako źródło gróźb względem panującego kryzysu na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Ma to ścisły związek z dopuszczeniem do użytku gazociągu Nord Stream 2, który zaopatrzyłby Niemcy w ten surowiec. Decyzja o jego admisji nie została jeszcze podjęta.

Natural Gas, ICE Europe, luty 2022, 6M, źródło: baha.com

Notowania kontraktów terminowych na Niderlandzkiej giełdzie ENDEX podczas ostatnich kilku sesji wzrosły aż o 30% od dołka z 30 grudnia zeszłego roku, co jest powiązane z obawami przed niskimi dostawami z Rosji oraz niskim stanem inwentarzy na zachodzie Europy. Dodatkowo Europejczycy spodziewają się w tym roku mroźnej zimy, co jeszcze bardziej winduje ceny błękitnego złota. Obecna cena oscyluje w granicy 93,5 EUR za MWh. Podobnie zachowują się wyceny na londyńskiej giełdzie.

Wypełnienie europejskich inwentarzy jest szacowane na 56,8% i wciąż pozostaje poniżej 5-letniej średniej dla tej pory roku. Od stycznia możemy się spodziewać wznowionych dostaw przez gazociąg Jamał, które nie są już transportowane piętnasty dzień z rzędu.

GAZ ZIEMNY

4,10 -0,18 -4,37% akt.: 19.01.2022, 18:39
  • Max 4,38
  • Min 4,07
  • Stopa zwrotu - 1T 2,61%
  • Stopa zwrotu - 1M 17,98%
  • Stopa zwrotu - 3M -13,23%
  • Stopa zwrotu - 6M 17,66%
  • Stopa zwrotu - 1R 65,27%
  • Stopa zwrotu - 2R 116,50%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

 Oliwier Kowalczyk, Superfund TFI, 2022.01.05Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »