Reklama

Ceny pszenicy w Chicago są najniższe od wielu lat

Ceny pszenicy w Chicago są najniższe od wielu lat. We wrześniu i październiku płacono za nią poniżej 500 centów za buszel i są to poziomy widziane ostatnio w czerwcu 2010.

Głównym powodem tak niskich cen pszenicy jest jej silna globalna podaż. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) już po raz kolejny podniósł swoje szacunki zbiorów pszenicy na lata 2014/15 do rekordowej wielkości 721 milionów ton i przewiduje na te lata nadwyżkę 7 milionów ton w stosunku do 10 milionów nadwyżki w roku ubiegłym.

Reklama

Pierwsze tegoroczne szacunki zbiorów wskazywały na rynkową równowagę, jednak zbiory w UE i rejonie Morza Czarnego okazały się zdecydowanie lepsze niż oczekiwania. Mimo nie sprzyjającej pogody rekordowe zbiory zostały również odnotowane w Chinach i Indiach.

Ponadto presja na światowe ceny pszenicy nie jest zwolniona od rozwoju sytuacji na innych kluczowych rynkach zbóż i roślin oleistych - wręcz przeciwnie. Jedynie w Australii na skutek gorszych warunków pogodowych zbiory mogą być niższe o 10% w sezonie 2013/14.

Druga globalna nadwyżka z rzędu powinna oznaczać, że nie będzie niedoboru pszenicy w najbliższej przyszłości. Potencjał dla wzrostu cen WHEAT.US jest raczej niski ale mógłby zostać zwiększony w przypadku zgłoszenia przez Australię przerw w dostawach lub w przypadku pojawienia się problemów z pszenicą zimową na półkuli północnej.

Po osiągnięciu dna pod koniec września na poziomie 465.75 cena WHEAT.US silnie odbiła do poziomu 520.00 i zbliża się do pierwszego oporu w okolicach 531.80/538.20. Poziomy te stanowią 23.8 % zniesienia całej spadkowej fali zapoczątkowanej w maju tego roku, jak i 61.8 % zniesienia ostatniej fali spadkowej od końca września oraz miejsce wybicia z formacji przypominającej flagę. Zakres wzrostów może być ograniczony i jedynie gorsza jakość plonów w USA i słabsze zbiory pszenicy mogłyby wpłynąć na dalsze umacnianie w kierunku 570.00

Tomasz Rauk, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A

Buszel* jest jednostką używaną na giełdach towarowych w handlu zbożem. Dla uproszczenia przelicza się objętość określonych zbóż na jednostki masy. Przyjmuje się, że 1 buszel pszenicy [bu] = 60 funtów wagi [lb] = 27,22 [kg]

Dowiedz się więcej na temat: ceny chleba | rynki | chleb | pszenica | towary

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »