Reklama

​Ceny ropy blisko 41 USD/b

Na rynkach surowcowych gracze giełdowi czekają na komunikat z Fed. W środę prezes Fed Jerome Powell ogłosi decyzję w sprawie polityki monetarnej w USA. Analitycy surowcowi prognozują, że wystąpienie drugiej fali zakażeń koronawirusem na świecie i do tego napływ na rynki dodatkowych baryłek ropy z OPEC+ "zaowocuje" globalną nadpodażą ropy na rynkach przez najbliższe 4 miesiące.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 41 USD za baryłkę. Inwestorzy czekają na oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw i decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,97 USD, niżej o 0,17 proc., po spadku notowań we wtorek o 1,4 proc. Ropa Brent w dostawach na IX na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 43,23 USD za baryłkę, wyżej o 0,02 proc.

Reklama

Inwestorzy czekają na oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw. Po 16.30 poda je Departament Energii USA (DoE). Analitycy spodziewają się już 3. tygodniowego wzrostu zapasów ropy - o 450 tys. baryłek. Tymczasem w nieoficjalnego raportu jaki o zapasach paliw w USA przygotowuje Amerykański Instytut Paliw (API) wynika, że zapasy ropy w ub. tygodniu spadły o 6,83 mln baryłek, a wzrosły zapasy benzyny.  W środę prezes Fed Jerome Powell ogłosi decyzję w sprawie polityki monetarnej w USA. Analitycy prognozują, że koszty kredytu pozostaną na dotychczasowym poziomie, a więc blisko zera, ze względu na zaostrzającą się sytuację pandemiczną na świecie, bo w wielu regionach widać odnowienie większej liczby zakażeń koronawirusem.

Rekordową liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 zanotowano ostatnio na Florydzie. Z kolei ponowne pojawienie się przypadków zakażenia koronawirusem w regionie Azji i Pacyfiku jest postrzegane jako wczesny znak ostrzegawczy dla reszty świata.  Pandemia od wielu tygodni wywiera wpływ na rynki ropy. Po szybkim odbiciu się cen surowca z kwietniowych minimów notowania ropy mają w ostatnim czasie "trudności" z obraniem kierunku zmian, ponieważ odradzająca się epidemia koronawirusa nadal zagraża ożywieniu światowego popytu na energię.

- Firma konsultingowa Rystad Energy prognozuje, że wystąpienie drugiej fali zakażeń koronawirusem na świecie i do tego napływ na rynki dodatkowych baryłek ropy z OPEC+ "zaowocuje" globalną nadpodażą ropy na rynkach przez najbliższe 4 miesiące.                                                                                           

 Rynek miedźi

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają przed ogłoszeniem decyzji Fed w sprawie polityki pieniężnej. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest teraz wyceniany o 0,3 proc. niżej wobec 6.477,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy. Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,19 proc. do 2,9120 USD za funt. W środę kończy się dwudniowe posiedzenie FOMC.

Analitycy nie spodziewają się zmiany parametrów polityki monetarnej w USA i oczekują "gołębich" komentarzy z Fed, że dalsze wspieranie amerykańskiej gospodarki jest konieczne. Inwestorzy z uwagą śledzą tymczasem doniesienia dotyczące nasilania się pandemii koronawirusa na świecie, bo odradzanie się tego patogenu może osłabić globalny popyt na surowce, w tym miedź.

Tymczasem zażegnana została możliwość zakłóceń w dostawach miedzi z Chile. Do porozumienia w sprawie płac dla górników doszło w chilijskiej kopalni miedzi Centinela, należącej do koncernu Antofagasta. Gdyby nie udało się tego osiągnąć robotnicy z Centinela grozili strajkiem.Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 56 USD do 6.477,00 USD za tonę.

Dowiedz się więcej na temat: Fed | ceny ropy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »