Reklama

Ceny ropy nadal spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w środę po tym, jak we wtorek osłabienie dolara.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w środę po tym, jak we wtorek osłabienie dolara.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w środę po tym, jak we wtorek osłabienie dolara przyczyniło się do wzrostu atrakcyjności surowców sprzedawanych w tej walucie, a tym samym do zwyżek cen ropy. W środę rano ceny wracają do spadków po raporcie API o zapasach ropy w USA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 50,04 USD, po spadku o 82 centy.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spada o 55 centów do 56,49 USD za baryłkę.

Reklama

We wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim raporcie, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w tygodniu zakończonym 17 lipca o 2,3 mln baryłek. Oficjalne dane o zapasach Departamentu Energii USA (DoE) zostaną przedstawione w środę. Analitycy oczekują spadku zapasów o 2,2 mln baryłek.

- Nadpodaż ropy wciąż jest najważniejszym czynnikiem na rynku - powiedział Jonathan Barratt z Ayers Alliance Securities w Sydney.

- Ceny utknęły jak na razie w pewnym przedziale, ale poczekajmy co się wydarzy po danych o zapasach - one będą kluczowe dla dynamiki cen - dodał.

Obserwowane od marca odbicie cen ropy od najniższych w ostatnich sześciu latach poziomów wyhamowało w lipcu po tym, jak na rynkach pojawiły się sygnały, że światowy nadmiar podaży surowca utrzyma się przez dłuższy czas. Oczekuje się, że przyczyni się do tego wzrost eksportu ropy z Iranu w efekcie zawartej przez ten kraj w ubiegłym tygodniu ugody ze światowymi mocarstwami. W ramach tego porozumienia, Iran zgodził się ograniczyć swój program atomowy w zamian za zniesienie nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Irański minister ropy Bijan Namdar Zanganeh powiedział w poniedziałek w Teheranie, że jego kraj zwiększy produkcję i sprzedaż ropy po zniesieniu sankcji, niezależnie od wpływu tego działania na cenę surowca. Dodał, że Iran zamierza produkować blisko 4 mln baryłek dziennie w ciągu 7 miesięcy po zniesieniu ograniczeń w handlu, a później zwiększy produkcję do 4,7 mln tak szybko, jak będzie to możliwe.

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje o 1,7 proc. w środę, osiągając najniższe od dwóch tygodni poziomy. Przyczyniają się do tego spekulacje o spadku popytu na metale i oczekiwania podwyżek stóp procentowych w USA. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.368 USD za tonę.

W Nowym Jorku cena miedzi w dostawach na wrzesień spada o 1,7 proc. do 2,4315 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień tanieje o 1,9 proc. do 39.200 juanów (6.315 USD).

Spekulacje o osłabiającym się popycie na metale są efektem spodziewanego spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach. W tym roku ma on wynieść 7 proc. rdr, co byłoby najgorszym wynikiem chińskiej gospodarki od 1990 r.

"Mamy niekończące się zwyżki podaży i słabe perspektywy dla popytu, co wywiera presje na większości rynków surowców" - powiedział Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets w Sydney.

"Silny dolar także może stanowić obciążenie dla inwestycji w metale przemysłowe" - dodał.

Dolar umacnia się przed oczekiwaną w tym roku podwyżką stóp procentowych przez Fed, przez co surowce stają się droższe dla kupujących w innych walutach.

"Decyzja Fed będzie miała duże znaczenie dla rynku metali, dlatego w następnym tygodniu będziemy bacznie obserwować wszystkie dane z amerykańskiej gospodarki" - powiedział Daniel Hynes z Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Prezes Fed Janet Yellen oceniła w ubiegłym tygodniu, że sytuacja w gospodarce amerykańskiej, w tym na rynku pracy, może się dalej poprawiać, co powinno pozwolić na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku. Z ankiety the Wall Street Journal, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu, wynika, że ponad 80 proc. badanych ekonomistów spodziewa się, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi już we wrześniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »