Reklama

Ceny ropy powyżej 30 dolarów. Dawno nie było takiego poziomu

​Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną o ponad 4 proc. i po raz pierwszy od ponad dwoch miesięcy przekroczyły poziom 30 USD za baryłkę - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 30,71 USD, po zwyżce ceny o 4,35 proc. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 33,58 USD za baryłkę, wyżej o 3,32 proc.

Reklama

Producenci ropy z krajów OPEC+, USA i inni dostawcy surowca ograniczają swoją produkcję ropy, a to pomaga w równoważeniu rynku paliw, mocno zakłóconego z powodu epidemii koronawirusa i ograniczenia aktywności gospodarek na świecie.

W USA już od 9 tygodni maleje liczba czynnych wiertni ropy z łupków i jest ona obecnie najniższa od ponad 10 lat. Cięcia produkcji ropy w USA przekroczyły poziom 10 mln baryłek dziennie.

"Nastąpiła bardzo ostra reakcja amerykańskich producentów ropy, co znacznie przyczyniło się do zmniejszenia presji na rynkach ropy" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków towarowych w Australia & new Zealand Banking Group Ltd.

"Ceny ropy raczej nie spadną poniżej 20 USD za baryłkę, chyba że pojawią się nowe i bardziej śmiertelne fale epidemii koronawirusa w głównych gospodarkach na świecie" - dodaje.

Tymczasem Irak, drugi co do wielkości producent ropy w OPEC, podał, że planuje wstrzymać dostawy ropy z jednego ze swoich pół naftowych z powodu trwających blokad. Protestujący domagają się dymisji gubernatora prowincji Wasit, gdzie znajduje się pole Al-Ahdab. Mohammad Barkindo, sekretarz generalny OPEC, ocenił tymczasem w wywiadzie dla Bloomberg TV, że prognozy popytu na ropę na II połowę roku wyglądają bardziej obiecująco, w miarę stopniowego ożywienia w globalnej gospodarce.

W ubiegłym tygodniu WTI w Nowym Jorku zdrożała o 19 proc., a Brent na ICE zyskała 4,9 proc.

ZDANIEM ANALITYKÓW DM BOŚ

Inwestorzy na rynku ropy naftowej dalecy są od euforii. Globalne zapasy ropy naftowej pozostają ogromne, a popyt jest znacznie niższy niż możliwości produkcyjne. Niektórzy producenci starają się zniwelować ten efekt poprzez coraz bardziej śmiałe cięcia w wydobyciu ropy, jednak i tak są one o wiele niższe niż spadek popytu.

Wraz z otwieraniem się kolejnych gospodarek sytuacja po stronie popytowej będzie się poprawiać, jednak istotnym zagrożeniem jest potencjalna druga fala pandemii. Wzrost liczby zachorowań zaczął pojawiać się w krajach luzujących restrykcje, a to może powstrzymać kolejne państwa od zdecydowanych działań.

Ropa Brent natychmiast

35,32 0,72 2,08% akt.: 28.05.2020 15:34
  • Max 35,69
  • Min 34,36
  • Stopa zwrotu - 1T -4,33%
  • Stopa zwrotu - 1M 48,83%
  • Stopa zwrotu - 3M -32,85%
  • Stopa zwrotu - 6M -45,69%
  • Stopa zwrotu - 1R -50,12%
  • Stopa zwrotu - 2R -55,03%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Dowiedz się więcej na temat: giełdy | ceny ropy | paliwa | baryłka ropy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy