Reklama

C​eny ropy w górę na skutek siły popytu i przerwy w negocjacjach amerykańsko-irańskich

Notowania ropy naftowej, podobnie jak wiele innych surowców, w poprzednim tygodniu znalazły się pod presją siły amerykańskiego dolara. Przecena ropy nie trwała jednak tak długo jak zniżki cen wielu innych surowców, w tym złota czy miedzi. Cenom ropy pomagały bowiem informacje fundamentalne.

Wsparciem dla notowań ropy naftowej już od wielu tygodni są oczekiwania dużego popytu na ten surowiec, wynikającego z rozpoczętego sezonu letnich wyjazdów. Wzmożony popyt na paliwa pojawił się już w Stanach Zjednoczonych, co sugerowały ostatnie dane dotyczące tamtejszych zapasów ropy naftowej. Więcej aktywności w zakresie podróży widać także wśród konsumentów w Europie. Problematyczna pozostaje jednak sytuacja w Azji oraz Ameryce Południowej.

Nie mniej istotnym czynnikiem, który w ostatnim czasie wsparł kupujących na rynku ropy, jest brak postępów w negocjacjach na linii USA-Iran w kwestii paktu nuklearnego i potencjalnego zniesienia sankcji dotyczących produkcji i eksportu irańskiej ropy naftowej. Rozmowy zostały przerwane na co najmniej 10 dni ze względu na zmianę władzy w Iranie - poprzedniego prezydenta, Hassana Rouhaniego, zmieni na stanowisku ultrakonserwatywny Ebrahim Raisi.

Reklama

Z jednej strony, wygrana Raisi’ego w wyborach prezydenckich może oznaczać jeszcze trudniejsze rozmowy, biorąc pod uwagę fakt, że Rouhani był zwolennikiem paktu i ogólnie dialogu z krajami zachodnimi. Tymczasem Ebrahim Raisi sam jest objęty amerykańskimi sankcjami. Niemniej, biorąc pod uwagę negatywne skutki gospodarcze, wywołane dotychczasowymi sankcjami na Iran, jest bardzo prawdopodobne, że Raisiemu mimo wszystko nie będzie zależało na utrzymaniu konfliktu, a już tym bardziej na jego pogłębieniu. A więc jest szansa na dalsze negocjacje - ale już zapewne w lipcu.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »