Reklama

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają z powodu obaw o kryzys w Europie

- Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw o kryzys w Europie i o Iran - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 35 centów do 82,92 USD. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 15 centów do 95,90 USD za baryłkę.

Inwestorów niepokoją informacje napływające z Hiszpanii.

Zagrożone kredyty wzrosły w Hiszpanii w kwietniu do 8,72 proc. wszystkich kredytów, najwyższego poziomu od 1994 r. - wynika z danych Banku Hiszpanii.

Rentowność hiszpańskich 10-letnich obligacji wzrosła zaś w poniedziałek o 41 pkt. bazowych do rekordowych 7,29 proc. rentowności 5- i 30-letnich papierów dłużnych również wzrosły do najwyższych poziomów od czasu wprowadzenia euro w 1999 r.

Reklama

- Na rynkach nadal jest dużo niepewności co do sytuacji w Europie - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge Group w Tokio.

- Teraz uwaga graczy przeszła z Grecji na Hiszpanię - dodaje Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin".

Tymczasem w poniedziałek w Moskwie rozpoczęły się kolejne rozmowy Iranu z sześcioma mocarstwami (stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami) na temat programu nuklearnego Teheranu.

"Szóstka" nalega, by Iran zaprzestał wzbogacania uranu, który może być wykorzystany zarówno jako paliwo do reaktorów jądrowych, jak i materiał do produkcji głowic nuklearnych. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny i podkreśla swe prawo do wzbogacania uranu.

Dotychczasowe rozmowy nie doprowadziły do przełomu. Iran chce zniesienia sankcji, ale "szóstka" wyklucza to, dopóki Teheran nie zastosuje się do żądań społeczności międzynarodowej.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad dał do zrozumienia, iż Teheran byłby gotów wstrzymać wzbogacanie uranu, jeśli mocarstwa światowe zgodzą się zaspokajać irańskie potrzeby w zakresie paliwa do reaktorów.

W poniedziałek ropa na NYMEX w USA staniała o 0,9 proc. do 83,27 USD/b, najniższego poziomu zamknięcia od 13 czerwca.

W tym roku surowiec na NYMEX w Nowym Jorku staniał o 16 proc.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Iran | ceny ropy | kryzys | Nowy Jork | ropa naftowa | ceny | cena ropy | nowym | kryzys w Europie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »