Reklama

Ceny ropy w USA rosną

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na osiągnięcie porozumienia w sprawie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 2,20 USD do 105,44 USD.

Reklama

Bardziej aktywne kontrakty na kwiecień drożeją o 1,53 USD do 105,13 USD za baryłkę.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 1 centa do 120,01 USD za baryłkę.

Po 12-godzinnym posiedzeniu ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili we wtorek rano w Brukseli drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro - potwierdził szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Przewiduje on m.in. zwiększenie nadzoru nad Grecją.

W ramach tej pomocy 30 mld euro to gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o niższej wartości.

Ministrowie zatwierdzili ostatecznie drugi pakiet pomocy po tym, jak prywatni wierzyciele, głównie banki, zgodzili się na redukcję greckiego zadłużenia - i to większą niż oczekiwano. Po długich negocjacjach z rządem w Atenach zaakceptowali oni redukcję do 53,5 proc. wartości greckich obligacji. Wcześniej była mowa o redukcji o 50 proc.

Taka skala redukcji zadłużenia wobec prywatnych wierzycieli pozwoli Grecji, jak uważają ministrowie finansów strefy euro, na obniżenie długu publicznego do planowanych 120 proc. PKB do 2020 roku z obecnych ok. 160 proc. PKB.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn poinformował, że w ramach nowego pakietu utworzone zostanie specjalne konto, na którym znajdować się będzie dość pieniędzy na obsługę greckiego zadłużenia przez trzy miesiące. Tak ścisłej kontroli domagali się niektórzy członkowie strefy euro, sfrustrowani faktem, że Ateny nie zawsze w terminie dokonywały bolesnych reform i cięć wymaganych przez pożyczkodawców.

Rehn oświadczył też, że nadzór wierzycieli nad Grecją ma zostać wzmocniony tak, aby nie dopuścić do niewypłacalności kraju.

Dzięki kolejnej pomocy Grecja może uniknąć w marcu bankructwa, bowiem pomoc ta jest niezbędna do sfinansowania wykupu greckich obligacji o wartości ok. 14,4 mld euro; ich termin wykupu to 20 marca.

W zamian za pomoc tzw. trójka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW zobowiązały Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do likwidacji znacznej liczby miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent. Ateny miały też zobowiązać się do dodatkowych oszczędności 325 milionów euro w budżecie na 2012 rok.

- Ropa drożeje z powodu oczekiwań, że na razie sytuacja unormuje się" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney. "Ale sytuacja w Iranie wpływa na utrzymanie się na rynkach premii za ryzyko - dodaje.

Iran wstrzyma sprzedaż ropy naftowej do kolejnych krajów europejskich, jeśli Europa utrzyma swe "wrogie działania" wobec Teheranu - ostrzegł w poniedziałek szef irańskiego koncernu naftowego NIOC Ahmad Ghalebani.

W niedzielę irańskie ministerstwo do spraw ropy naftowej poinformowało o wstrzymaniu sprzedaży surowca firmom brytyjskim i francuskim. Wielka Brytania i Francja najbardziej naciskały na zaostrzenie sankcji wobec Iranu.

Wśród krajów, które może objąć kolejne wstrzymanie przez Iran sprzedaży, Ghalebani wymienił przede wszystkim: Niemcy, Hiszpanię, Włochy, Grecję, Portugalię i Holandię.

Teheran odpowiada w ten sposób na embargo na irańską ropę, uzgodnione w styczniu przez Unię Europejską w odpowiedzi na prowadzony przez Iran program nuklearny. Zachód podejrzewa Iran o dążenie do budowy broni atomowej, a Teheran konsekwentnie twierdzi, że jego program ma charakter wyłącznie cywilny.

Dowiedz się więcej na temat: cena ropy | ropa naftowa | nowym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »