Reklama

CFTC: Ekspozycja na rynkach towarowych znów zredukowana

W ubiegłym tygodniu fundusze hedgingowe zredukowały swoje stawki w grze na wzrosty cen towarów o 2,4%. Redukcja pozycji na 24 kontrakty terminowe i opcje na towary uwzględnione w tym raporcie koncentrowała się przede wszystkim na metalach i zbożach, natomiast ekspozycja w sektorze energetycznym wzrosła, przy czym prym wiodła ropa naftowa WTI.

Reklama

Dziesięć spośród 24 towarów w ujęciu netto sprzedawano, zwłaszcza w sektorze rolnictwa, gdyż duża podaż i dobre warunki uprawy wytworzyły presję na ceny. Sektor energetyczny stanowi obecnie 66% całkowitej przewagi netto ekspozycji na długich pozycjach, jaką fundusze hedgingowe mają na rynkach towarowych; dla porównania na początku roku było to zaledwie 34%. Jest to przede wszystkim odzwierciedlenie porażki metali szlachetnych w charakterze inwestycji, w tym zwłaszcza złota, która nastąpiła w tym czasie.

Reklama

Redukcja przewagi netto długich pozycji w złocie była największa od lutego, nawet zanim amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła swoje plany ograniczenia działań stymulujących, co następnie już po 18 czerwca sprowadziło cenę poniżej 1 300 USD/uncję.

Przewaga netto długich pozycji w wysokości 38 951 kontraktów nadal kształtuje się nieco powyżej niedawnego minimum z 21 maja, ale grający na spadki nadal stanowczo kontrolują sytuację - zwiększyli oni swoje krótkie pozycje w ujęciu brutto (patrz tabela powyżej) do 73 330 kontraktów, tj. 208 ton.

Przewaga netto długich pozycji na ropę naftową wzrosła do najwyższego poziomu od maja 2011 r., który był szczytowym momentem wojny domowej w Libii; rynek obawiał się wówczas przerw w dostawach. Jednak nie to jest czynnikiem napędzającym obecną sytuację na rynku. Ta rozciągnięta przewaga netto długich pozycji tuż przed oświadczeniem prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Bena Bernankego, wygłoszonym w zeszłą środę,

oraz słabszy od oczekiwanych odczyt wskaźnika PMI dla Chin, opublikowany w czwartek, tłumaczą gwałtowną wyprzedaż, w wyniku której z powrotem zredukowano długie pozycje.

Pozycje spekulacyjne na kontraktach terminowych i opcjach na złoto na CME

(1 000 kontraktów)

Pozycje długie

Pozycje krótkie

Netto Cena (skala po prawej stronie)

Źródło: CFTC, Bloomberg, Saxo Bank

Ole Hansen, Saxo Bank

Dowiedz się więcej na temat: tym | ropa naftowa | rynek towarowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »