Reklama

Chińczycy widzą, co się dzieje w gospodarce

W raporcie z rynku surowców przedstawiamy bieżącą sytuację na rynku miedzi w kontekście niepokojąco słabych danych z gospodarki Chin. Na kolejnych stronach tradycyjnie analizujemy sytuację od strony fundamentalnej i technicznej na pozostałych rynkach - ropy, złota, kukurydzy i cukru.

W ostatnim tygodniu ogólną sytuację na rynkach surowców determinowały następujące czynniki:

Sondaże w Grecji - opublikowane w weekend sondaże wyborcze w Grecji, które wskazywały na możliwość zwycięstwa w czerwcowych wyborach proreformatorskiej Nowej Demokracji, poprawiły w ostatnich dniach nastroje na rynkach finansowych

Szczyt UE - europejscy przywódcy w dalszym ciągu nie mogą się porozumieć odnośnie metod walki z kryzysem; Berlin stawia na oszczędności i głębszą integrację fiskalną, natomiast Paryż na euroobligacje

Kolejne słabe dane z UE - indeksy PMI opisujące kondycję sektora przemysłowego we Francji, Niemczech i całej strefie euro znalazły się w maju na 3-letnich minimach

W oczekiwaniu na chiński pakiet stymulacyjny

Reklama

Kolejne dane z Chin pokazują jasno, iż tempo wzrostu gospodarczego słabnie. Poza najpopularniejszymi danymi (indeksy PMI, produkcja przemysłowa), świadczy o tym także szereg bardziej szczegółowych informacji z poszczególnych branż. Co więcej, tempo spowalniania chińskiej gospodarki budzi obawy o pęknięcie bańki na rynku nieruchomości, od kondycji którego zależą finanse nie tylko deweloperów, ale także banków komercyjnych i samorządów.

Już teraz roczna dynamika cen jest ujemna, a deficyt popytu na mieszkania duży. Przy spowalniającym wzroście ten deficyt będzie rósł, wywierając dalszą negatywną presję na ceny, mogąc ostatecznie doprowadzić do załamania w inwestycjach, które były w ostatnich latach motorem wzrostu PKB. Jeśli do tego dojdzie, popyt na surowce przemysłowe, w tym także miedź, załamie się.

To właśnie obawy o taki scenariusz, wraz z sytuacją wokół Grecji odpowiadają za ostatnie spadki cen na rynku miedzi. Spadkom cen sprzyjają również rosnące zapasy wielu surowców przemysłowych w chińskich portach, które są kolejnym dowodem na spowolnienie w branży budowlanej.

Chińskie władze widzą, co się dzieje w gospodarce. Dlatego też szansa na nową, silną interwencję (obniżanie stóp + stymulacja fiskalna) jest bardzo duża. Przy wyprzedanym rynku mogłaby ona pomóc w chwilowym odbiciu cen na rynkach surowców. Trudno oczekiwać, aby władze w Pekinie zdecydowały się na uruchomienie tak dużego pakietu stymulacyjnego, jak przed trzema laty (500 mld USD). Najprawdopodobniej ponownie wsparte będą te same sektory, co w roku 2009 - infrastruktura publiczna i rynek nieruchomości.

Skokowy wzrost podaży miedzi w 2013 r.

Po tym jak w ubiegłym tygodniu cena miedzi przetestowała najniższe poziomy od stycznia bieżącego roku, obecnie obserwujemy odbicie.

Od strony technicznej powstała tutaj formacja klina rozszerzającego się, z której rynek wybił się górą tworząc lukę hossy. Aktualnie najbliższe miejsca oporu dla byków wypadają w okolicach szczytów 7850 oraz poprzednich miejsc wsparcia 8020 USD. Dodatkowo cena domknęła już poprzednią lukę bessy, co pokazuje że podaży na tym rynku kapituluje.

Natomiast w szerszym horyzoncie czasowym (interwał D1, W1) zdaje się, iż trend ciągle pozostaje trendem spadkowym i notowania w średnim i długim terminie nawet po korekcie będą miały szansę pokonać wsparcia 7550 USD.

Analiza Techniczna - Miedź

Poza obawami o stan popytu w przyszłości, coraz lepiej prezentuje się także potencjał wzrostu podaży surowca. W opublikowanych w kwietniu prognozach, International Copper Study Group oczekuje wzrostu podaży w 2013 r. o blisko 7% r/r. To zaś przy znacznie niższej dynamice wzrostu popytu powinno doprowadzić do powstania pierwszej od czterech lat nadpodaży na rynku miedzi (Wykres 2). W przypadku realizacji skrajnego scenariusza w Chinach, nadwyżka podaży mogłaby być jeszcze większa. Takiego scenariusza obawia się coraz więcej koncernów wydobywczych, których władze zapowiadają ograniczanie wydatków na nowe projektów.

Wnioski

W scenariuszu bazowym oczekujemy kontynuacji spadków notowań miedzi w kolejnych miesiącach. W przypadku ogłoszenia przez władze Chin nowego pakietu stymulacyjnego (plotki mówią o czerwcu) ceny większości surowców przemysłowych mogą chwilowo mocno odbić . Jednakże nie należy oczekiwać nowej hossy na rynku surowców, podobnej do tej z okresu 2009-2011. Rozwiązania te odsuną tylko w czasie coraz bardziej prawdopodobny scenariusz twardego lądowania. W dłuższym okresie coraz większą presją dla notowań miedzi powinna być także szybko rosnąca podaż.

Ropa: Brak porozumienia z Iranem

Zakończone w piątek w ubiegłym tygodniu rozmowy przedstawicieli krajów ONZ z Iranem nie przyniosły żadnych klarownych rozwiązań. Kolejne będą miały miejsce w czerwcu w Moskwie. Co więcej, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o coraz lepszym uzbrojeniu Iranu w materiały potrzebne do produkcji bomby atomowej. To zaś po serii nieskutecznych sankcji ze strony UE i USA ponownie może rozbudzić spekulacje o potencjalnej interwencji zbrojnej.

Analiza Techniczna:

Ostatnie dni przynoszą uspokojenie nastrojów na rynku ropy, a notowania po teście wsparcia wynikającego ze zniesienia 88,6% dotarły do oporu

Wynika on z przełamanego wcześniej dolnego ograniczenia czerwonego kanału spadkowego

Wcześniej test tej linii zakończył się ustanowieniem nowego minimum. Jeśli zatem obecnie niedźwiedziom uda się wybronić to miejsce to ponownie będziemy mogli obserwować test okolic 105 USD. Natomiast w przypadku powrotu do kanału to jego górne ograniczenie wyznaczać będzie opór

Złoto: Grecja i Hiszpania w centrum uwagi

Ceny złota od kilkunastu dni poruszają się w rytmie napływających z Grecji sondaży i informacji z hiszpańskiego sektora bankowego. Seria dobrych dla rynków finansowych sondaży w Grecji oraz gotowość rządu do pomocy hiszpańskim bankom wpłynęły na odbicie cen kruszców w ostatnich dniach. Jednakże w kolejnych dniach ceny złota będą reagowały przede wszystkim na dane z USA. Każdy znacznie gorszy od oczekiwań odczyt (szczególnie piątkowych danych z rynku pracy) będzie zwiększał w oczach inwestorów prawdopodobieństwo QE3, windując ceny metali szlachetnych.

Analiza Techniczna:

Istotne wsparcie na rynku złota w postaci okolic poziomu 1525 USD jest wciąż bronione. To właśnie tam rynek już dwukrotnie zawracał

Jest szansa na to, że historia się powtórzy, jednakże, aby potwierdzić taki scenariusz rynek musiałby wybić się górą z kanału spadkowego

To jego dolne ograniczenie stanowiło ostatnio istotne miejsce wsparcia, a więc obecnie opór wypadać może w rejonie 1615 USD. Dopiero pokonanie tego miejsca może prowadzić rynek w okolice niebieskiej linii poprowadzonej po szczytach

Kukurydza: brak większych problemów z pogodą

Prognozy dużej nadpodaży kukurydzy w kolejnym sezonie pozostają cały czas aktualne. Pomimo niepokojących informacji sprzed dwóch tygodni o braku opadów w ważnych dla rynków rolnych rejonach Rosji i USA, sytuacja na rynku kukurydzy prezentuje się całkiem dobrze. Na wielu polach w Europie Środkowej i Wschodniej farmerzy po zaoraniu pól z pszenicą ozimą zasiali kukurydzę, co daje szanse na spadki jej cen w kolejnych miesiącach.

Analiza Techniczna:

Cena kukurydzy wciąż pozostaje bardzo blisko głównego wielokrotnie testowanego wsparcia 575 USD

Dodatkowo rysuje się tutaj bardzo rozbudowana formacja trójkąta i to od kierunku wybicia zależeć może dalszy trend

Jeśli doszłoby do pokonania linii poprowadzonej po wierzchołkach oraz poziomu 644 USD to w zasięgu kupujących mogą być okolice 772 USD. Natomiast zejście poniżej wspomnianego wsparcia 575 USD może prowadzić do przeceny w okolice 505 bądź nawet 407 USD.

Cukier: ceny spadają pod wpływem dużej podaży

Silny wzrost podaży w Tajlandii, Rosji, Chinach oraz Indii wpłynął na ostatnie silne spadki cen cukru. Przy spowalniającym wzroście w gospodarce światowej nadpodaż surowca w kolejnych miesiącach może się jeszcze powiększyć. W kolejnym roku na rynku dużą rolę odegra także pogoda w Brazylii, która jest największym producentem i eksporterem cukru. Aktualne prognozy zbiorów wskazują na lekki wzrost produkcji w sezonie 2012/2013. To zaś może sprzyjać kontynuacji przeceny surowca.

Analiza Techniczna:

Po wybiciu dołem w wielomiesięcznej konsolidacji notowania ceny cukru rozpoczęły tworzenie impulsu spadkowego

Zgodnie z Teorią Elliotta powinien on mieć strukturę pięciofalową, a zatem zdaje się, że obecnie powstaje już ostatnia z fal - fala piąta

Modelowy zasięg wypada w okolicach 18,87 USD gdzie znajduje się równość względem fali pierwszej. Natomiast gdyby wcześnie rynek wybił się górą z kanały spadkowego, to można będzie spodziewać się powrotu w okolice 20,90.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »