Reklama

Chiny będą walczyć o surowce

Pekin planuje ograniczyć możliwości krótkiej sprzedaży, zastanawia się nad wprowadzeniem zakupów rządowych. Dziś chińscy producenci niklu, a w niedzielę w Szanghaju spotkają się szefowie hut miedzi. Chińskie plany spowodowały, że wzrosły ceny surowców, podskoczyły też notowania spółek surowcowych.

Gdyby nie to, że przyszły tydzień zapowiada się ciekawie, i że trzeba zająć przed nim jakąś pozycję, czwartek i piątek można by uznać za stracony. Na szczęście oczekiwania na posiedzenie EBC, na którym mogą 3 grudnia - choć wcale nie muszą - zapaść decyzje dotyczące luzowania polityki monetarnej, przez kilka najbliższych dni będą podgrzewały rynki.

Reklama

Dlatego mimo wszystko lepiej zachować czujność. Na wstrząsające dane z gospodarki raczej nie można liczyć, ale na takie przecieki medialne, jakie wczoraj inwestorom zafundował Reuters, i owszem.

Agencja powołując się na anonimowe źródła zbliżone do EBC napisała o kilku konkretnych posunięciach planowanych przez bank, z których może wynikać, że jest on bardziej zdeterminowany do luzowania polityki pieniężnej, niż sądzi rynek.

Dzisiejsze dane prezentują się skromnie; poza informacjami o podaży pieniądza M3 w strefie euro (wzrosła wyżej od prognoz) i niemieckim indeksie zaufania konsumentów GfK (zostanie opublikowany o 13.00) nic więcej się nie dzieje. Za to ciekawie zrobiło się na rynku surowcowym, oczywiście za sprawą Chin.

Pekin planuje ograniczyć możliwości krótkiej sprzedaży, zastanawia się nad wprowadzeniem zakupów rządowych. W piątek o antykryzysowych działaniach mają dyskutować chińscy producenci niklu, a w niedzielę w Szanghaju spotkają się szefowie hut miedzi. Chińskie plany spowodowały, że wzrosły ceny surowców, podskoczyły też notowania spółek surowcowych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Dowiedz się więcej na temat: chińskie | była | szefowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »