Reklama

CME podnosi depozyty od kontraktów na złoto

Właściciel giełdy Comex, grupa CME podniosła wczoraj depozyty od kontraktów na złoto. W wyniku podwyżki od dzisiaj każdy inwestor niekomercyjny (spekulant) chcąc kupić normalny kontrakt opiewający na 100 uncji złota będzie musiał złożyć depozyt wielkości 7 425 USD (przed podwyżką było to 6 075 USD).

Czynnik ten wpłynął wczoraj na lekką korektę dynamicznego trendu wzrostowego na rynku złota. Jednakże, porównując ową decyzję grupy CME do działań w stosunku do rynku srebra w maju, podwyżka ta nie powinna zachwiać kursem cen złota tak jak to miało miejsce przed 3 miesiącami z cenami srebra:

Reklama

- Podwyżka w tak dynamicznych czasach była częściowo dyskontowana przez inwestorów.

- Jej skala jest relatywnie nieduża (w maju depozyty od kontraktów na srebro wzrosły o ponad 80 proc., dziś depozyty od kontraktów na złoto rosną o 22 proc.).

- Złotem handluje się głównie na rynku OTC.

- Bieżąca sytuacja rynkowa nie sprzyja spadkom cen kruszcu.

Należy jednak pamiętać, że wzrost cen złota w ostatnich latach wynikał ze wzrostu popytu inwestycyjnego (głównie ze strony fizycznych ETF-ów, które zgromadziły zapasy wielkości rocznego wydobycia kruszcu we wszystkich kopalniach na świecie), dlatego też realizacja zysków przez inwestorów posiadających jednostki uczestnictwa w owych funduszach (wzrost podaży złota) stanowi duże ryzyko silnej korekty jego cen w długim okresie.

Paweł Kordala, młodszy analityk rynków finansowych

Dowiedz się więcej na temat: ćma | depozyty | zloto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »