Reklama

Czarny tydzień na rynkach

W czasie mijającego tygodnia mogliśmy zaobserwować olbrzymią wyprzedaż, która dotknęła indeksów na całym świecie. Słaba kondycja europejskiej gospodarki negatywnie wpływa na rynki, dodatkowo spekulacje dotyczące problemów państw PIGS dolały oliwy do ognia czego wynikiem była panika na wszystkich rynkach na świecie.

W trakcie dzisiejszej sesji obserwowaliśmy silne odbicie na giełdzie w Atenach, której główny indeks zyskał ponad 7,5% i jest to największy dzienny wzrost od czerwca 2012 roku. Wczoraj na rynku pojawiły się informacje, mówiące o tym, że Grecja chce zrezygnować z programu pomocowego, gdyż nie potrzebuje już wsparcia z zewnątrz. Inwestorzy byli jednak innego zdania i zaczęli sprzedawać akcje notowane na ateńskiej giełdzie. Rentowności obligacji poszybowały na poziomy nienotowane od dłuższego czasu, a w całej Europie mieliśmy silne spadki.

Reklama

Dzisiaj obserwujemy uspokojenie nastrojów, co przekłada się na wzrosty indeksów krajów PIGS. Indeks włoskiej giełdy FTSE MIB zakończył notowania +2,91% powyżej wczorajszego zamknięcia, natomiast hiszpański IBEX +2,86%. W Warszawie dzisiejsza sesja także przebiegała pod dyktando popytu. Indeks dwudziestu największych spółek zyskał +0,77 %. Wśród jego komponentów najlepiej radziły sobie: OrangePL, Synthos oraz Alior. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast JSW, Mbank oraz Eurocash.

W mijającym tygodniu mieliśmy kilka pozytywnych oraz trochę mniej negatywnych zaskoczeń. Jak na razie, pomimo raczej pozytywnego wydźwięku sezonu wyników, nie widać tego w notowaniach spółek na Wall Street. Ostatni tydzień przyniósł sporą korektę na całej amerykańskiej giełdzie, gdzie indeks S&P 500 momentami tracił nawet 10% od swoich historycznych szczytów z drugiej połowy września. Teraz widać, że umiarkowane wzrosty nie są w stanie przezwyciężyć negatywnych nastrojów na Wall Street, gdzie dodatkowo mamy jeszcze wiele negatywnych wskazówek firm, co do kwartalnych zysków. Nadchodzący tydzień będzie jeszcze bogatszy jeśli chodzi o publikacje raportów finansowych. Szczególną uwagę należy oczywiście zwrócić na spółki z indeksu DJIA oraz także technologiczne giganty jak Apple, czy Yahoo!

Łukasz Banach

Młodszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »